Please reload

Recent Posts
Search by Category

2012 State Fair - Open Results

August 1, 2012

Judge: John Erbsen 
WI State Fair Park, West Allis, WI

 

Spring Calf

1. Ryan-Vu Damion Relish, Chad Ryan, Fond du Lac

2. 2nd Look Avator 3819, Corey Hodroff, Eden

3. Majestic View Gold Sammy, Timothy Natzke, Fond du Lac

4. Milksource Wndbrk Aneko, Booth Haven, Plymoth

5. Crescentmead Brztn Alaca, Troy Wendorf, Ixonia

6. Bleck Lauthority Loire, Jeff Bleck, Glenbeulah

7. Ourway Goldsun Empress, Ourway Holsteins, Brooklyn

8. MS PV MB Fever Jemima, Angela Bown-Davis, Dodgeville

9. PA-JA-MA Braxton Miller, Paul & James Melius, Jackson

 

Winter Calf 

1. Mar-Linda-K Damion Harmo, Nicole Wright, Watertown

2. Krull Goldwyn Ellaritic-ET, Cassy Krull, Lake Mills

3. Rioer-Pine Folton Fantasy, Kevin Bergdol, Watertown

4. Red-Brea Smokin Sealy, Jeff Bleck, Glenbeulah

5. Pa-JA-MA Hvezda Buffy, Paul & James Melius, Jackson

6. VT-Valley Trump Taelynn, Ashley Rickey, Cross Plains

7. East Branch Brazton Dazzi, Jarkey Family, Bonduel

8. Sunny-Valley Atwood Emily, Jacob Solberg, Oregon

 

Fall Calf 

1. Heatherstone Marsala-ET, Mike Holschbach, Baraboo

2. D-Fource GW Atwood Anac, Bruce Vanezande, Waupun

3. Crescentmead Pal Rhyan, Troy Wendorf, Ixonia

4. Milksource Destry Dixie-ET, Troy Wendorf, Ixonia

5. Bleck Elisa Jasper Allie, Jeff Bleck, Glenbeulah

6. PA-JA-MA Lauthority Gay, Paul & James Melius

 

Summer Yearling 

1. Mar-Linda-K Dusk Vixie, Nicole Wright, Watertown

2. Hi-Line-Haven Sparkles-Red, Janean Boss, Monticello

3. Vir-Lee Sanchez Roz, Schwendimann Farms, Hartford

 

Spring Yearling  

1. Krull Fever Eyecatcher, Cassy Krull, Lake Mills

2. Ourway Kite Candy, Ourway Holsteins, Brooklyn

3. Eat-Branch SS Princess, Jarek Family, Bonduel

4. Stonebank Reality Layla, Andrew Sell, Watertown

5. Ourway Damion Nadine-TW, Ourway Holsteins, Brooklyn

 

Winter yearling 

1. Schwendi Cadet Licorice, Schwendimann Farms, Washington

 

Fall Yearling 

1. St Jacons Durchan Hanna, Cassy Krull, Lake Mills

2. Randon-Luck Buttercup, Lisa Caya, Darlington

3. Eat-Branch Braxton Angel, Jarek Family, Bonduel

 

Junior Champion  

Ryan-Vu Damion Relish, Chad Ryan, Fond du Lac

Reserve Jr Champion 

Mar-Linda-K Damion Harmo, Nicole Wright, Watertown

 

Junior 2 year old

1. Roxy-Dane Spirte Rochelle, Seth Elsner, For Atkinson

2. Meyervilla Goldwyn China, Tyler Meyer, Darien

3. Ourway Redliner Lerie, Ourway Holsteins, Brooklyn

 

Senior 2 year old

1. Ourway Terrason Electra, Ourway Holstein, Brooklyn

2. Willows-Edge Jasper Mace, Samantha Reinders, Jackson

3. Strassdale Guage Felica, Straussdale Holstein, Lake Mills

4. Stone-TD Bubble Gum, Janean Boss, Monticelle

5. PA-JA-MA Alexander Merrij, Paul & James Melius, Jackson

6. Ourway Apple Licious-ET, Ourway Holstein, Brooklyn

 

Junior 3 year old

1. Bee-Bow Laurin Charco, Nicholas Schuster, Fond Du Lac

2. Rosedale Dream-Big, Jordan & Whitney Ebert, Algoma

 

Senior 3 year old

1. Philmardo Jolie Jasper, Kaylie & Kalista Hodorff, Eden

2. SRD IL Jasper Nantucket, Tyler Meyer, Darien

3. Marah Delight Distict-ET, Chad Ryan, Fond du Lac

4. unknown 

5. Kinyon Jasper Julie, Angela Brown-Davis, Didgeville

6. Ser-Real Advent Allura, Ourway Holsteins, Brooklyn

7. VT-Valley Roy Famas, Danielle Zander, Black Earth

 

4 year old

1. Carldot Goldwyn Carlin, Rob Krohlow, Wauwatosa

2. Nook Spring Toystory Sylia, Jacob Solberg, Oregon

 

6 years old & over 

1. Ourway Anticipation Nora, Ourway Holsteins, Brooklyn

2. Wuinndale Goldwyn Dynamite, Ourway Holsteins, Brooklyn

 

Senior and Grand Champion  

Carldot Goldwyn Carlin, Rob Krohlow, Wauwatosa

Reserve Senior and Reserve Grand Champion

Ourway Anticipation Nora, Ourway Holsteins, Brooklyn

 

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association