Please reload

Recent Posts
Search by Category

2017 District 1 Show Results

June 14, 2017

Pierce County Fairgrounds • Ellsworth, WI
Judge: Ryan Krohlow
119 total shown (73 heifers and 46 cows) 

 

Spring Calf (10 & Under) (9 shown)

1. B&O Della-Sheen Armani Gidget - Eric Bechel, Elmwood

2. Mayerlane Fire Ball-ET - Donald & Elizabeth Mayer, Bloomer

3. Willows-Edge Rainy Future - Christopher Van Dyk, New Richmond

4. Triple-HH Avl Fantastic-Red - Shyanne Hammann, Barron

5. Marshland Defiant Barefoot - Marshland Farms, Inc, Cushing

6. Marshland Merid Beetlebug - Marshland Farms, Inc, Cushing

7. Dunn-Brook Integr Afterwards - Squires Farm, Menomonie

8. West-Croix Brewer Gem - Christopher Van Dyk, New Richmond

9. 1JR Willows-Edge Rainy Velvet - Jacoby Mielke & Arianna Pederson, Dresser

 

Spring Calf (8 shown)

1. B&O,1JR Triple-HH Doorman Breathless - Summer Hammann, Barron

2. Della-Sheen Armani Gidget - Eric Bechel, Elmwood

3. Mayerlane Fire Ball-ET - Donald & Elizabeth Mayer, Bloomer

4. Willows-Edge Abs Message-ET - Bonnie Van Dyk, New Richmond

5. 2JR, JRB&O Frisle-Vue Lucifer Indigo - Allissa, Justyne, & Regina Frisle, Prairie Farm

6. 3JR DJLPurepride Brady Pepsi-ET - Zachary Evenson, Menomonie

7. Hagerhill Ducati-Ruby-Red - Jeremy & Dulcie Anderson, Ellsworth

8. Frisle-Vue Arch Imperial-ET - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm

 

Winter Heifer Calf (18 shown)

1. B&O Crisdhome Damion Crunk - Jake Kruschke, New Richmond

2. 1JR Willows-Edge BW Pipes-Red - Rhett, Shanelle, Wyatt & Garrett Borth, Ellsworth

3. Della-Sheen Jacoby Goldie - Eric Bechel, Elmwood

4. DJLPurepride Bmr Phoenix-ET - Pure Pride Show Cattle, Menomonie

5. Blondin Incredibull Lucy-Red - Cross-Town Dairy, Ellsworth

6. Frisle-Vue Durham Ideal-ET - Alissa Frisle, Prairie Farm

7. Marshland Merrick Ditzy - Marshland Farms, Inc, Cushing

8. West-Croix Terrason Mist - Christopher Van Dyk, New Richmond

9. Frisle-Vue G Dreams Trikie - Allissa Frisle, Prairie Farm

10. DJLPurepride B Pretylady-ET - Pure Pride Show Cattle, Menomonie

2JR (11th overall) DJLPurepride Beemr Pepsi-ET - Krista & Ben Styer, Menomonie

 

Fall Heifer Calf (12 shown)

1. B&O Castleholm Avalanche Forred - Castleberg Bros., Mondovi

2. Marshland Airlift Hypocrite - Marshland Farms, Inc., Cushing

3. Southbar Advantage Envy-ET - Paul Knutson, Ridgeland

4. Our-Favorite Resonate-ET - Todd & Mary Stanek, Fall Creek

5. West-Croix Goldchip Evy - Christopher Van Dyk, New Richmond

6. 1JR DJLPurepride Arch Panama-ET - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm

7. 2JR, JRB&O Mayerlane Copy Cat-ET - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer

8. 3JR Indianhead Arabella - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm

9. Nova Beemer Latasha - Nova Registered Holsteins, New Richmond

10. Della-Sheen D Gizmo-Red-ET - Eric Bechel, Elmwood

 

Summer Yearling Heifer (9 shown)

1. B&O Willows-Edge Rainmaker-Red - Bonnie Van Dyk, New Richmond

2. 1JR, JRB&O MS Frislevue Snch Mini-Ipod - Allissa Frisle & Makenna Lentz, Prairie Farm

3. Mayerlane Malibu - Donald & Elizabeth Mayer, Bloomer

4. 2JR Macland Atwood CL Star - Brynn Zwiefelhofer, Bloomer

5. 3JR Willows-Edge Sid Fanny - Tyler & Katie Crosby, Shell Lake

6. Della-Sheen Denote 113-Red - Eric Bechel, Elmwood

7. 4JR Mayerlane Tiger Lili-Red-ET - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer

8. H-C-H Sanchez Feisty 2519 - Hans Johnson, Star Prairie

9. 5JR RBCC-Xtreme V Build Ebony - Rhett & Shanelle Borth, Ellsworth

 

Spring Yearling Heifer (4 shown)

1. 1JR Rob-Cri Wndbrook Shazaam-ET - Brooke Hammann, Barron

2. 2JR, B&O Triple-HH Heztry Ella - Summer Hammann, Barron

3. 3JR Lindale Brokaw Portia - Frederick Ullom, Bloomer

4. Willows-Edge G Chip Marin - Bonnie Van Dyk, New Richmond

 

Winter Yearling Heifer (7 shown)

1. Rob-Cri Corvette Shanuk-ET - Todd & Cade Stanek, Fall Creek

2. 1JR, JRB&O, B&O Frisle-Vue Brokaw Econo - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm

3. Della-Sheen Denot 83-Red-ET - Eric Bechel, Elmwood

4. 2JR Frisle-Vue Windbrk Ebony-ET - Allissa, Justyne & Regina Frisle, Prairie Farm

5. 3JR Triple-HH Bumble-Bee-Red-ET - Brooke & Summer Hammann, Barron

6. Ke-Holtz-L Sanchez Dutchess - Laura Holtzinger, River Falls

7. Hagerhill Duc Rev-Me-Up-Red - Jeremy & Dulcie Anderson, Ellsworth

 

Fall Yearling Heifer (6 shown)

1. B&O West-Croix Formost Hattie - Christopher Van Dyk, New Richmond

2. Jet-Vue Armani Amber - Eric Bechel & Tanner & John Schmaling, Elmwood

3. Oakfield Lotus Lilac-ET - Matt Linehan & Robert Hart, River Falls

4. Oakfield Def Selena-Red-ET - Matt Linehan & Tim Borgardt, River Falls

5. Linehan Prin Fahrenheit-Red - Matthew Linehan, River Falls

6. Cook Armani This Kiss-Red - Heather Cook, Barron

 

Junior Champion of the Jr Show - Rob-Cri Wndbrook Shazaam-ET - Brooke Hammann, Barron

Reserve Junior Champion of Jr Show - Willows-Edge BW Pipes-Red - Rhett, Shanelle, Wyatt & Garrett Borth, Ellsworth

Junior Champion of the Open Show - Rob-Cri Wndbrook Shazaam-ET - Brooke Hammann, Barron

Reserve Junior Champion of the Open Show - Crisdhome Damion Crunk - Jake Kruschke, New Richmond

 

Junior Best Three Females (3 shown)

1. Willows-Edge Holsteins, New Richmond

3. Eric Bechel, Elmwood

4. Frisle-Vue Holsteins, Prairie Farm

 

Junior Two-Year-Old (4 shown)

1. B&O, BU West-Croix Niaz Blackrose - Christopher Van Dyk, New Richmond

2. Crisdhome Dempsey Nutmeg - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

3. 1JR Tree-Hayven Gia-Red - Tyler Crosby & Amber Anderson, Shell Lake

4. Willows-Edge GD Laugh - Hendrik Van Dyk, New Richmond

 

Senior Two-Year-Old (3 shown)

1. B&O Crisdhome-LL Windbrook Ashley - Jake Kruschke & Luke Lensmire, New Richmond

2. BU Ms D Angel Denisha-ET - Bonnie Van Dyk, New Richmond

3. Crisdhome Atw Doctorcherry - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

 

Junior Three-Year-Old (5 shown)

1. BU Lindale Armani Medora - Dustin Tiffany, Spring Valley

2. B&O Willows-Edge Atwood Faith-ET - Hendrik Van Dyk, New Richmond

3. 1JR, JRB&O RBCC-Xtreme V Sid Evil - Rhett & Shanelle Borth, Ellsworth

4. Lyn-Vale Brokaw Amber - Christopher Van Dyk, New Richmond

5. Jim-Dandi Fever Epic-ET - James Hauschildt, Ellsworth

 

Senior Three-Year-Old (8 shown)

1. BU, B&O Crisdhome Gchip Troubadour - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

2. Crisdhome Atwood Hipster - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

3. 1JR Emerald-Acr-Vr Felisity-ET - Brooke Hammann, Barron

4. Willows-Edge Ab Martini - Jason Raymond, New Richmond

5. Luck-E Atwood Kipper - Cross-Town Dairy, Ellsworth

6. Willows-Edge Attic Meghan - Claire Van Dyk, New Richmond

7. Jon-De 6321 - Jon-De Farms, Inc, Baldwin

8. Lingle Atwood Fire-ET - Christopher Van Dyk & Nathan Goldenberg, New Richmond

 

Intermediate Champion - Jr Show: Emerald-Acr-Vr Felisity-ET - Brooke Hammann, Barron

Reserve Intermediate Champion - Jr Show: RBCC-Xtreme V Sid Evil - Rhett & Shanelle Borth, Ellsworth

 

Intermediate Champion - Open Show: Crisdhome Gchip Troubadour - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

Reserve Intermediate Champion - Open Show: Lindale Armani Medora - Dustin Tiffany, Spring Valley

 

Four-Year-Old (13 shown)

1. BU Milksource Redbrst Alma-Red - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer

2. Routina Zelgadis Paige - Bonnie Van Dyk, New Richmond

3. Willows-Edge Atwood Frasia - Christopher Van Dyk, New Richmond

4. B&O Crisdhome Atwood Daylight - Crisdhome Farm, Inc., New Richmond

5. Harvue Braxton Fallon-ET - Cross-Town Dairy, Ellsworth

6. Kawartha Atwood Jayda - Benjamin Powers, Menomonie

7. 1JR, JRB&O - Frisle-Vue Goldsun Ipod-ET - Allissa Frisle & Makenna Lentz, Prairie Farm

8. 2JR Sicy Alicia Sid - Dodge Sampair, Elmwood

9. 3JR Indianhead GM Afton-ET - Frederick Ullom, Bloomer

10. Nova-TMJ Bradnick Evade - Nova & Friends Syndicate, New Richmond

 

Five-Year-Old (6 shown)

1. BU Indianhead GM Windy-ET - Jake Kruschke, New Richmond

2. 1JR, JRB&O, B&O Frisle-Vue Laut Bootyshaker - Allissa Frisle, Prairie Farm

3. Nova Braxton Phantom - Nova Registered Holsteins, Baldwin

4. Crisdhome Atwood Candycane - Jake Kruschke, New Richmond

5. 2JR Rosedale Perfect In-Red-ET - Ellis Frank, New Richmond

6. 3JR Mayerlane Bailee - Bryce Tiffany, Elmwood 

 

Six-Year-Old & Older (6 shown)

1. BU Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin

2. B&O Crisdhome Damion Gremlin - Crisdhome Farm, Inc., New Richmond

3. Boulnuance Bolton Elly Black - Christopher Van Dyk, New Richmond

4. Miller-FF Windbrook Ezra-ET - Nova Registered Holsteins, New Richmond

5. 1JR Dunn-Brook Dubie Abbyj 2708 - Hannah & Frederick Ullom, Bloomer

6. Nova Atwood Novel - Nova Registered Holsteins, New Richmond

 

150,000 lb. Cow (1 shown)

1. BU Hass-Acres Adv Rissa-Red-ET - Jake Kruschke, New Richmond

 

Bred & Owned of the Junior Show - Frisle-Vue Laut Bootyshaker - Allissa Frisle, Prairie Farm

 

Senior & Grand Champion of the Junior Show - Frisle-Vue Laut Bootyshaker - Allissa Frisle, Prairie Farm

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show - Frisle-Vue Goldsun Ipod-ET - Allissa Frisle & Makenna Lentz, Prairie Farm

 

Senior Champion of the Open Show - Indianhead GM Windy-ET - Jake Kruschke, New Richmond

Reserve Senior Champion of the Open Show - Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin

 

Grand Champion of the Open Show - Indianhead GM Windy-ET - Jake Kruschke, New Richmond

Reserve Grand Champion of the Open Show - Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin

 

 Grand and Reserve Grand Champion of the Open Show

 

Best Udder of the Show - Miss Beautys Bombshell-ET - Bombshell Syndicate, Baldwin

 

Champion Bred & Owned of the Show - Crisdhome Gchip Troubadour - Crisdhome Farm, Inc, New Richmond

 

Best Three Females ( shown)

1. Crisdhome Farm, New Richmond

 

Dam & Offspring ( shown)

1. Frisle-Vue, Prairie Farm

2. Jeremy & Dulcie Anderson, Ellsworth

 

Produce of Dam ( shown)

1. Produce of Indianhead Gold Mae-ET, exhibited by Crisdhome Farm, New Richmond

2. Produce of Kinyon Jasper Ivory, exhibited by Frisle-Vu, Prairie Farm

 

Premier Breeder and Premier Exhibitor: Crisdhome Farm, New Richmond

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association