Please reload

Recent Posts
Search by Category

2017 District 5 Show Results

July 3, 2017

Sauk County Fairgrounds • Baraboo, WI
Judge: Eric Westphal
81 total shown (61 heifers and 20 cows) 

 

Spring Calf (10 & Under) (6 shown)
1. B&O F Fine Miss Diamondback – Chris Firary, Fall River
2. Protégé Dback Rose Petal – Colt & Nikki Voegeli, Arlington
3. Sorg-Land Farve Halston – Steven & Connie Sorg, Spring Green
4. Sorg-Land Adorable-Red – Taylor & Kelsey Riedel, Mazomanie
5. Sorg-Land Stone Appaloosa – Steven & Connie Sorg, Spring Green
6. KNH-Endres Absolute Finley – Cole, Tyler & Mikayla Endres, Lodi

 

Spring Calf (7 shown)
1. B&O KNH-Endres Shot In The Dark – Tyler Endres, Lodi
2. 1JR Bu-Lo-Ridge Arcrv Sass 1591 – Arlyn Fossum, Lodi
3. Protégé Dback Rose Petal – Colt & Nikki Voegeli, Arlington
4. KNH-Endres Absolute Finley – Cole Endres, Lodi
5. 2JR, JRB&O Just-A-Hill Storyteller – Tarek Horken, Reedsburg
6. 3JR MRSprech Dback Licorice-ET – Melissa Sprecher, Sauk City
7. MRSprech Dback Lushious-ET – Melissa Sprecher, Sauk City

 

Winter Heifer Calf (12 shown)
1. B&O Walk-Era Doorman Mercy-ET – Walk-Era Farms, Inc., Wisconsin Dells
2. Heatherstone Goodasgold-ET – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
3. Heatherstone Msindependent – Chelsea Holschbach, Baraboo
4. 1JR, JRB&O MRSprech Doorman Pure Class – Melissa Sprecher, Sauk City
5. Hammertime Dback Ruby-ET – Hammertime Holsteins, Poynette
6. Hammertime Dback Rea Rae-ET – Hammertime Holsteins, Poynette
7. Hammertime Dback Remmy-ET – Hammertime Holsteins, Poynette
8. Heatherstone Golden Rule-ET – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
9. Sorg-Land Guthrie Carmody – Steven & Connie Sorg, Spring Green
10. Tree-Hayven Brkw Adelina-ET – Mikayla Endres, Lodi

2JR (11th overall) Kimper-Del Shottle Chocolate – Kaylie Mosher, Poynette

 

Fall Heifer Calf (11 shown)
1. 1JR, B&O Walk-Era Doorman Marina-ET – Alli Walker, Wisconsin Dells
2. Heatherstone Ritzy-ET – Chelsea Holschbach, Baraboo
3. Hahncrest McCutch Dreamgirl – Daniel Hahn, Loganville
4. Walk-Era Door Monumental-ET – Walk-Era Farms, Inc., Wisconsin Dells
5. 2JR, JRB&O KNH-Endres DB Jaycee-TW – Mikayla Endres, Lodi
6. 3JR Elon Dback Adeline 1555-ET – Sela & Kelby Fossum, Lodi
7. 4JR Lyn-Vale Avalanch Rimona-ET – Melissa Sprecher, Sauk City
8. 5JR DJLPurepride B Partygirl-ET – Austin Rider, Prairie du Sac
9. Tirawley Goldchip Linda – Abigail Herritz, Camp Douglas
10. Just-A-Hill Defiant Maeville – Joette Horkan, Reedsburg

 

Summer Yearling Heifer (6 shown)
1. B&O Hammertime Abs Revalee-ET – Hammertime Holsteins, Poynette
2. 1JR Walk-Era Blake Macy – Alli Walker, Wisconsin Dells
3. Heatherstone Reveal-Red-ET – Bailey Sersland, Rock Springs
4. 2JR Kin-Land Mogul Happy – Levi Kindschi, Loganville
5. Jo-Line Montross Deanna – Joe Meyer & Sons, Reedsburg
6. 3JR Miss Armani Dutchess-Red – Hallie Kepple, Baraboo

 

Spring Yearling Heifer (8 shown)
1. Ruann Charity-60218-Red – Kaylie Zapalac & Melissa Sprecher, Arlington
2. B&O Heatherstone Revenant-ET – Chelsea Holschbach, Baraboo
3. 1JR, JRB&O KNH-Endres Dempsey Oh No – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi
4. 2JR Walk-Era Drm Justamiricle – Alli Walker, Wisconsin Dells
5. 3JR KNH-Endres Made U Look-Red – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi
6. Volker Hovden Dvn Intrvtion – Dan Hovden & Rosedale Genetics, Oxford
7. 4JR Driftline Armani Lola – Sarah Hagenow, Poynette
8. 5JR JJ-Haag Brokaw Unique – Sela & Kelby Fossum, Lodi

 

Winter Yearling Heifer (7 shown)
1. 1JR, B&O, JRB&O MRSprech Drm Expression-ET – Melissa Sprecher, Sauk City
2. 2JR Bella-Ridge Doorman Gem-ET – Cole & Mikayla Endres, Lodi
3. 3JR Adanndur Gold Chip Jezi – Sela & Kelby Fossum, Lodi
4. 4JR KNH-Endres Defiant Oakley – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi
5. Heatherstone Celebrity-ET – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
6. Tree-Hayven Awesome Mae – Taylor Riedel & Miranda Randall, Mazomanie
7. Hahncrest Carson Fire-Red – Dalton Hahn, Loganville

 

Fall Yearling Heifer (4 shown)
1. B&O Rosedale Look Whos Talking – Rosedale Genetics, Oxford
2. MS Ladybird-ET – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
3. Sorg-Land Redneck Party-Red – Taylor & Kelsey Riedel, Mazomanie
4. 1JR Hilrose Acme Aurora – Austin Rider, Prairie du Sac

 

Junior Champion of the Jr Show - Walk-Era Doorman Marina-ET – Alli Walker, Wisconsin Dells
Reserve Junior Champion of Jr Show - Walk-Era Blake Macy – Alli Walker, Wisconsin Dells

 

Junior Champion of the Open Show - Hammertime Abs Revalee-ET – Hammertime Holsteins, Poynette
Reserve Junior Champion of the Open Show - Walk-Era Doorman Marina-ET – Alli Walker, Wisconsin Dells

 

Junior Best Three Females (4 shown)
1. Walk-Era Farms, Inc., Wisconsin Dells
2. Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
3. Hammertime Holsteins, Poynette
4. Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi

 

Junior Two-Year-Old (4 shown)
1. BU, B&O Rosedale Play Hard to Get – Rosedale Genetics, Ltd., Oxford
2. Heatherstone Borealis – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
3. Heatherstone Brighton – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
4. Just-A-Hill Moorgold Cadbury – Tracey Hurkon, Reedsburg

 

Senior Two-Year-Old (6 shown)
1. BU, B&O Heatherstone Cantina – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
2. Tirawley Goldchip Tierny – Thomas Barrett, Camp Douglas
3. 1JR, JRB&O KNH-Endres Bradnick Oasis – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi
4. Heatherstone Jamboree-ET – Chelsea Holschbach, Baraboo
5. 2JR Desperle Breeze Atwood – Melissa Sprecher, Sauk City
6. Bass-Val GW Atwood Jaya – Ryan & Cletus Bass, Reedsburg

 

Junior Three-Year-Old (1 shown)
1. B&O BU Bass-Val Brady Bernice – Ryan & Cletus Bass, Reedsburg

 

Senior Three-Year-Old (2 shown)
1. BU Gamblin Armani Glade – Dan Hovden & Rosedale Genetics, Ltd., Oxford
2. 1JR, JRB&O, B&O KNH-Endres Baltimer Offense – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi

 

Intermediate Champion – Junior Show: KNH-Endres Baltimor Offense – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi
Reserve Intermediate Champion – Junior Show: KNH-Endres Bradnick Oasis – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi

 

Intermediate Champion - Open Show: Gamblin Armani Glade – Dan Hovden & Rosedale Genetics, Ltd., Oxford
Reserve Intermediate Champion - Open Show: Heatherstone Cantina – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo

 

Four-Year-Old (3 shown)
1. BU, B&O Heatherstone Rhinestone-Red – Chase Holschbach, Baraboo
2. Rosedale Worth Repeating-ET – Brian Gunkelman, Oxford
3. Bass-Val Gold Chip Pati – Ryan & Cletus Bass, Reedsburg

 

Five-Year-Old (3 shown)
1. BU Arethusa Wind Avacado-ET – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
2. 1JR OCD Hero Tea Leoni-ET – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi
3. Hagemans Durm-R Amelia-Red – Janelle Bruner, Arlington

 

Six-Year-Old & Older (1 shown)
1. BU, B&O Kinyon Shottle Chick – Martin Kinyon, Lone Rock

 

150,000 lb. Cow (0 shown)

 

Bred & Owned of the Junior Show – KNH-Endres Baltimor Offense – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi

 

Senior & Grand Champion of the Junior Show - OCD Hero Tea Leoni-ET – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi
Reserve Grand Champion of the Junior Show – KNH-Endres Baltimor Offense – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi

 

Senior Champion of the Open Show - Arethusa Wind Avacado-ET – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo
Reserve Senior Champion of the Open Show - OCD Hero Tea Leoni-ET – Tyler, Cole & Mikayla Endres, Lodi

 

Grand Champion of the Open Show - Gamblin Armani Glade – Dan Hovden & Rosedale Genetics, Ltd., Oxford
Reserve Grand Champion of the Open Show - Arethusa Wind Avacado-ET – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo

 

Reserve Grand Champion and Grand Champion of the Open Show

 

Best Udder of the Show – Gamblin Armani Glade – Dan Hovden & Rosedale Genetics, Ltd., Oxford

 

Champion Bred & Owned of the Show – Heatherstone Cantina – Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo

 

Best Three Females (1 shown)
1. Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo

 

Produce of Dam (0 shown)

 

Dam & Offspring (0 shown)

 

Premier Breeder and Premier Exhibitor: Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association