Please reload

Recent Posts
Search by Category

2018 District 7 Show

June 21, 2018

 

Waupaca County Fairgrounds, Weyauwega

Judge: Brandon Ferry

129 animals exhibited - 95 heifers, 34 cows

 

Spring Calf, Exhibitors 10 & Under (6)

1. (B&O) Milksource Addic Tipper-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

2. (1JR, JrB&O) Bella-View Dbck Lace-Red-ET, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

3. Voight-Acres Kingboy Ellen, Voight Acres LLC, Shiocton

4. Voight-Acres Solomn Mila-ET, Voight Acres LLC, Shiocton

5. Voight-Acres Solomn Mary-ET, Voight Acres LLC, Shiocton

6. (2JR) Hamms Hill Kesha Jeeze-Louise, Caleb, Chloe, Aaron & Elijah Hamm, Waupaca

 

Spring Calf (12)

1. (B&O) Milksource Addic Tipper-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

2. (1JR) Mead-Manor Solomon Macabee, Michael & Megan Moede & Katie Ledvina, Algoma

3. (2JR, JrB&O) Bella-View Dbck Lace-Red-ET, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

4. Jauquet Alltheway Atlas, Hailey Jauquet, Luxemburg

5. Milksource Aval Taylor-ET, Milk Source LLC & John Cunningham, Kaukauna

6. (3JR) Wils-Gold Alicia Addict P-Red, Cathryn & Christopher Gunst, Pine River

7. (4JR) Gaedtke Diamondback Asia, J, J, H, A, K & A Gaedtke & M, B & J Kroll, Luxemburg

8. (5JR) Milksource Diamond Spree, Hailey, Allison, Jack & Chloe Zernike, Bonduel

9. (6JR) B-Long Velveto, Chloe Ann Hamm, Waupaca

10. (7JR) Schuh-Vu Diamond Dazzle-Red, Joseph Schuh, Freedom

 

Winter Calf (13)

1. (1JR) Mik-Nels A Caramac-Red-ET, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

2. (2JR) Bert-Mar Amazon-Red-ET, Rebecaa Mae Tank, New London

3. (3JR, B&O) Synergy High Octane Astra, M, C & E Jauquet & M, C & S Haack, Pulaski

4. Milksource Zest-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

5. (4JR, JrB&O) Bella-View Solomon Aruba, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

6. (5JR) Gaedtke Addiction Daisy-Red, J, J, H, A, K & A Gaedtke and M, B & J Kroll, Luxemburg

7. Delcreek Take Me Home, Justin & Kayla Langer, Marion

8. (6JR) Bella-View Double Apple-ET, Abigail & Alexander Ard, Pulaski

9. Ms Silver-B Addction Harley, Silver-B Farms, Kewaunee

10. (7JR) Lime-Acres Diamnd Selebrate, Maclayne Gilson, Seymour

 

Fall Calf (23)

1. (B&O) Milksource Dempsey Amour, Milk Source LLC, Kaukauna

2. (1JR, JrB&O) Synergy Jordys Spike-Red-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

3. Milksource Applejax-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

4. Milksource Admire-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

5. (2JR) Bella-Ridge Adctd To Gin-ET, J, L & M Harbaugh and A & A Loehr, Marion

6. Forest-Ridge Miami-Red-ET, J, L & M Harbaugh and A & A Loehr, Marion

7. (3JR) Synergy Jordys Starr-Red-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

8. (4JR) In-Red Hyp A-Boomer-Red-ET, Rebecca Mae Tank, New London

9. Wildpfaffs Lucky Baby-ET, Claire Betley, Pulaski

10. Milksource Adreneline-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

 

Summer Yearling (14)

1. (1JR) Crowleyview Doorman Luxi, J, L & M Harbaugh and A & A Loehr, Marion

2. (B&O) Milksource Dempsey Trix, Milk Source LLC, Kaukauna

3. Milksource Taelyn-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

4. Milksource D Kitkat-ET, Milk Source LLC & Ransom Rail Farms Inc., Kaukauna

5. Milksource Atwood Gracias, Chloe Vosters, Kaukauna

6. (2JR, JrB&O) Ladinostar Beemer Blaze, Matt, Elizabeth, Cathryn & Chris Gunst, Poy Sippi

7. Teapot Diamondback Giavoni, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

8. Wilstar Kingboy Jazz, Wilstar Holsteins, Pine River

9. Craig-Kro Abslute Tiffy-Red, Craig Krohlow, Black Creek

10. (3JR) Oakfield Solomon Hustle-ET, Rebecca Mae Tank, New London

 

Spring Yearling (14)

1. (1JR, B&O) Bella-Ridge Beauty Queen, J, L & M Harbaugh and A & A Loehr, Marion

2. Ms Dempsey Renita, Milk Source LLC, Kaukauna

3. (2JR) Synergy Doorman Marriot, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

4. (3JR, JrB&O) Synergy Solomon Miami-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

5. (4JR) Petitclerc Doorman Sapphire-ET, Grant Vosters, Freedom

6. Bella-Ridge Gesundheit, Lynn & Sara Harbaugh and Kurt & Sarah Loehr, Marion

7. Milksource Gld Blessing-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

8. (5JR) OCD Leap of Fate-Red-ET, Cathryn & Christopher Gunst, Pine River

9. (6JR) Jauquet-Mead Awe Suprise, Hailey Jauquet & Mike & Megan Moede, Algoma

10. Trav-Annah Fancy Dimond-Red, Travis Krohlow & Savannah Micke, Black Creek

 

Winter Yearling (9)

1. Ludwigs-DG Doorman Enjoy-ET, Legendholm Holsteins, Freedom

2. (1JR) Dz-Double-D Defiant Hailey, Hailey, Allison, Jack & Chloe Zernicke, Bonduel

3. (B&O) Wils-Gold Meridian Whitney, Wilstar Holsteins & Nate Goldenberg, Pine River

4. (2JR) Entourage-LC Dmn Lullaby-ET, Mike & Megan Moede, Algoma

5. (3JR) Gaedtke Diamdbck Tris-ET, J, J, H, A, K & A Gaedtke and M, B & J Kroll, Luxemburg

6. (4JR) Voight-Acres Lucky 711, Samuel John Ziegler, Freedom

7. (5JR) Sco-Lo-Coons Doorm 2246-ET, Brandon Schreffler, Nolan & Amelia Lambrecht, Kewaunee

8. (6JR) Voight-Acres Meridan Kendra, Gracie Lynn Ziegler, Freedom

9. (7JR) Miss Daffom, Calista LaCrosse, Kewaunee

 

Fall Yearling (6)

1. (B&O) Milksource Av Tetris-Red-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

2. (1JR) Harvue Duckett Drmn Geni-ET, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

3. (2JR) Sunnyside Nancy Doorman-ET, Joseph W Schuh, Freedom

4. (3JR) Duckett Doorman Tess-ET, J, J, H, A, K & A Gaedtke and M, B & J Kroll, Luxemburg

5. (4JR) Wiscit Crush Berry Yo, Caleb, Chloe, Aaron & Elijah Hamm, Waupaca

6. (5JR) Ocean-View After Sandra, Caleb Steven Hamm, Waupaca

 

Junior Champion of the Junior Show

Synergy Jordys Spike-Red-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

Reserve Junior Champion of the Junior Show

Crowleyview Doorman Luxi, J, L & M Harbaugh and A & A Loehr, Marion

 

Junior Champion of the Show

Milksource Dempsey Amour, Milk Source LLC, Kaukauna

Reserve Junior Champion of the Show

Ludwigs-DG Doorman Enjoy-ET, Legendholm Holsteins, Freedom

 

Junior Best 3 Females (3)

1. Milk Source LLC, Kaukauna

2. Bella-Ridge, Marion

3. Synergy Dairy, Pulaski

 

Junior 2-Year-Old (11)

1. (BU, B&O) Sabofarm Folkfare-Red-ET, Robert Sabo, Green Bay

2. (1JR, JrB&O) Ladinostar Dman Brooke-ET, Matt, Elizabeth, Cathryn & Chris Gunst, Pine River

3. (2JR) Mead-Manor Def Adeline-Red, Mike & Megan Moede, Algoma

4. (3JR) Ladinostar Dmn Buttercup-ET, Matt, Elizabeth, Cathryn & Chris Gunst, Pine River

5. (4JR) Harmony-Mist Hannah, David & Julie Marcks, Black Creek

6. Teapot Beemer Apricot, Kayla Krueger, Marion

7. Grace Wickham Daiquiri, Amanda Dolphin, Casco

8. MD-West-View Ok Siri-Red-ET, Claire Betley, Pulaski

9. (5JR) Rob-Cri Gldwyn Static-ET, Jeremy Schlies, Denmark

10. (6JR) Mead-Manor Chrome Jackie, Caleb, Chloe, Aaron & Elijah Hamm, Waupaca

 

Senior 2-Year-Old (7)

1. (BU, B&O) Ms Milksource RI Krystal-ET, Tristen Hans Ostrom, Kaukauna

2. Milksource Doorman Chex-ET, Milksource & Alan Kruse, Kaukauna

3. Ms Milksource Rival Kyra-ET, Milk Source LLC & Crescentmead, Kaukauna

4. (1JR) Wilstar Mccutchen Giggles, Matt, Elizabeth, Cathryn & Chris Gunst, Pine River

5. Brookview Party Pooper-ET, Whitney Ebert, Algoma

6. Harmony-Mist Sid Courtney, David & Julie Marcks, Black Creek

7. Foxhole MD Atwood Heyleigh, Curtis Kohls, Gillett

 

Junior 3-Year-Old (4)

1. (1JR, BU, B&O, Prod) Synergy Anaheim Magnolia-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

2. Grace Impression Slushpuppy, Anthony Knorn, Casco

3. Craig-Kro Brokaw Alsa, Craig Krohlow, Black Creek

4. (2JR) Hillpine D Cotton Eye Jill, Jeremy Schlies, Denmark

 

Senior 3-Year-Old (5)

1. (B&O) Craig-Kro Sanch Heatwave-ET, Craig Krohlow, Black Creek

2. (BU) Briccows Burst Sunshine-Red, Brent & Riley Bricco, Marion

3. (1JR) Wils-Gold Bwire Action-Red, Cathryn & Christopher Gunst, Pine River

4. Sky-M Defiant Foosball, Brent Bricco, Marion

5. (2JR) Gateway-Acres Destry Drift, Gracie Lynn Ziegler, Freedom

 

Intermediate Champion of the Junior Show

Synergy Anaheim Magnolia-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show

Ladinostar Dman Brooke-ET, Matt, Elizabeth, Cathryn & Chris Gunst, Pine River

 

Intermediate Champion of the Show

Ms Milksource RI Krystal-ET, Tristen Hans Ostrom, Kaukauna

Reserve Intermediate Champion of the Show

Synergy Anaheim Magnolia-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

 

4-Year-Old (4)

1. (B&O) Langer Dundee Nautica-ET, Justin & Kayla Langer, Marion

2. (BU) Craig-Kro Hotrod Porshe, Craig Krohlow, Black Creek

3. Oakfield-Bro Fritz-Red-ET, Travis Krohlow & Savannah Micke, Black Creek

4. (Prod.) Foxhill G W Atwood Athziri, Curtis Kohls, Gillett

 

5-Year-Old (2)

1. (B&O, BU) Paltzer-RK Goldsun Emily-ET, Joe Paltzer, Seymour

2. Craig-Kro Durham Joleena, Craig Krohlow, Black Creek

 

6-Year-Old & Older (1)

1. (BU) Comestar Goldwyn Locassie-ET, Justin & Kayla Langer, Marion

 

150,000 lb. Cow (0)

 

Champion Bred & Owned of the Junior Show

Ladinostar Dman Brooke-ET, Matt, Elizabeth, Cathryn & Chris Gunst, Pine River

 

Grand Champion of the Junior Show

Synergy Anaheim Magnolia-ET, M, C & E Jauquet and M, C & S Haack, Pulaski

Reserve Grand Champion of the Junior Show

Ladinostar Dman Brooke-ET, Matt, Elizabeth, Cathryn & Chris Gunst, Pine River

 

 

Senior Champion of the Show

Langer Dundee Nautica-ET, Justin & Kayla Langer, Marion

Reserve Senior Champion of the Show

Craig-Kro Hotrod Porshe, Craig Krohlow, Black Creek

 

Grand Champion of the Show

Ms Milksource RI Krystal-ET, Tristen Hans Ostrom, Kaukauna

Reserve Grand Champion of the Show

Langer Dundee Nautica-ET, Justin & Kayla Langer, Marion

 

Champion Bred & Owned 

Ms Milksource RI Krystal-ET, Tristen Hans Ostrom, Kaukauna

 

Best Udder of the Show

Ms Milksource RI Krystal-ET, Tristen Hans Ostrom, Kaukauna

 

Best Three Females (2)

1. Krohlow Reg. Holsteins, Black Creek

 

Produce of Dam (1)

1. Ladinostar Holsteins, Pine River

 

Dam & Offspring (1)

1. Wilstar & Nate Goldenberg, Pine River

 

Premier Breeder: Krohlow Reg. Holsteins, Black Creek

Premier Exhibitor: Krohlow Reg. Holsteins, Black Creek

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association