Please reload

Recent Posts
Search by Category

2019 District 5 Holstein Show

June 14, 2019

Veterans Memorial Park

Mauston, WI

Judge: Mandi Bue

84 head shown (72 heifers, 12 cows)

 

Spring Calf, Exhibitors 10 and under (8)

1. (B&O) LadyRose Caught Your Eye-ET, Rosedale Genetics Ltd & F & D Borba, Oxford

2. Walk-Era Kd Mae, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

3. LadyRose Well Defined-ET, Rosedale Genetics and F & D Borba, Oxford

4. Jo-Line Ankara Frannie, Joe Meyer and Sons, Reedsburg

5. (1JR, JrB&O) Beverlys-Hills Pabst Pearl, Brennan and Dalton O’Rourke, Elroy

6. Budjon-Vail Drman Aneeka-ET, Dakota Voegeli-Paulson, Arlington

7. Dorsland Raptor Eleanor-ET, GenOvations, Lodi

8. (2JR) Woodmansee Unx Hellonwheels, Dakota Voegeli-Paulson, Arlington

 

Spring Calf (9)

1. (B&O) Heatherstone Whitney-Red-ET, Heatherstone Enterprises, Inc., Baraboo

2. LadyRose Caught Your Eye-ET, Rosedale Genetics Ltd & F & D Borba, Oxford

3. Walk-Era Kd Mae, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

4. Riedel-Ridge O Honey-Red, Taylor J and Kelsey M Riedel, Pardeeville

5. Hammertime Addictn Ruby Jr, Hammertime Holsteins, Poynette

6. LadyRose Well Defined-ET, Rosedale Genetics Ltd. & F & D Borba, Oxford

7. Just A Hill Arbor Red Cayenne, Joette Horkan, Reedsburg

8. Jo-Line Undenied Delight, Joe Meyer and Sons, Reedsburg

9. (1JR) Budjon-Vail Drman Aneeka-ET, Dakota Voegeli-Paulson, Arlington

 

Winter Calf (15)

1. (B&O) Hammertime Alltway Riley-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

2. LadyRose Vibrance-ET, Rosedale Genetics Ltd. & F & D Borba, Oxford

3. Rosedale A Raving Beauty-ET, Rosedale Genetics Lt.d & F & D Borba, Oxford

4. Bur-Wall Byway Noel-ET, Brenda Murphy, Poynette

5. Hammertime Drman Navelle-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

6. Bur-Wall Artist Nicknack, Brenda Murphy, Poynette

7. R-John Aftershoc Adrenaline, Christian Cunningham, Arlington

8. Walk-Era Unix Sunlight, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

9. (1JR) Ar-line Awesome Windy-Red-ET, Rebecca & Carter Murphy, Poynette

10. Genosource Taylor T-Red-ET, GenOvations, Lodi

 

Fall Calf (14)

1. (1JR) Warmka Dback 2895-Red-ET, Sela, Kelby, Elizabeth & Tom Fossum, Poynette

2. Son-Rock GW Riptide-ET, Hammertime, J & B Brantmeier & B Hendrickson, Poynette

3. (B&O) Rosedale She’s a Lady-ET, Rosedale Genetics Ltd. & Dan Hovden, Oxford

4. (2JR) Glenn-Ann Denver Phamous, Paige Sweatt, Dane

5. Wargo-N-Jd Undnid 2974-ET, Craig Carncross and Jason Danhof, Lodi

6. (3JR, JrB&O) Gajoy Dempsey Paige, Ty Martin Harbaugh, Coon Valley

7. Vo-Grin Allbout Game On, Tammy Voegeli, Arlington

8. Hahncrest Undenied Berries, Daniel Hahn, Loganville

9. Wargo-N-Jd Undnid 2968-ET, Craig Carncross and Jason Danhof, Lodi

10. Sun-Made Crave Un Jell-ET, Dr. Chris Kelm, Oxford

 

Summer Yearling (9)

1. (B&O) Hammertime Doorman Nova-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

2. Hammertime Doorman Nanda-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

3. (JR) Glenn-Ann Why Not Denver, Paige Sweatt, Dane

4. Hahncrest Pety Exam, Daniel Hahn, Loganville

5. Trent-Way Dyver-Red-ET, Trent & Kelsey Hendrickson, Baraboo

6. Dorsland Doorman Evianna-ET, GenOvations, Lodi

7. (2JR, JrB&O) Kin-land Atwood Hahney, Levi Kindschi, Loganville

8. Redcarpet Ammo 4Days-Red, Taylor & Kelsey Riedel, Pardeeville

9. Kemridge Stronger Elvira, Kemridge Farm 2, Inc., Westfield

 

Spring Yearling (10)

1. Lake-Breeze Aval Story-ET, Rosedale Genetics Ltd. & F & D Borba, Oxford

2. Leawood Sassy Girl-Red, Robin Krohlow, Poynette

3. (1JR) Beverlys-Hills Diva-ET, B & D O’Rourke & Ellie Benish, Elroy

4. (B&O) Ms Riedel-Ridge A M&M S-Red, Taylor and Kelsey Riedel, Pardeeville

5. Hammertime Allthway Rina-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

6. (2JR, JrB&O) Hahncrest Beemer Title Town, Dalton Hahn, Loganville

7. Trent-Way Tamera, Trent & Kelsey Hendrickson, Baraboo

8. Sorg-Land Precious-P-Red, Taylor & Kelsey Riedel, Pardeeville

9. Just-A-Hill Kngroyal Legacy, Tracy Horkan, Reedsburg

10. Kemridge Callen Snowflake, Kemridge Farm 2, Inc., Westfield

 

Winter Yearling (4)

1. (1JR) (B&O) Fossum D Back Diane 1682, Sela, Kelby, Elizabeth and Tom Fossum, Lodi

2. (2JR, JrB&O) Hahncrest Kenosha Starship, Dalton Hahn, Loganville

3. Kemridge Archrival Nefari, Kemridge Farm 2, Inc., Westfield

4. Heatherstone Marisa, Kemridge Farm 2, Inc., Westfield

 

Fall Yearling (4)

1. Ms Diamondb Dory-Red-ET, Taylor & Miranda Riedel, Pardeeville

2. (1JR, B&O, JrB&O) Hahncrest Db Stargazer-ET, Dalton Hahn, Loganville

3. Bur-Wall Saloon Gabor-ET, Bur-Wall Holsteins, Brooklyn

4. (2JR) Ruann Doorman Ella 74644-ET, Sela, Kelby, Elizabeth & Tom Fossum, Lodi

 

Junior Champion of the Junior Show

Warmka Dback 2895-Red-ET, Sela, Kelby, Elizabeth & Tom Fossum, Lodi

 

Reserve Junior Champion of the Junior Show

Fossum D Back Diane 1682, Sela, Kelby, Elizabeth & Tom Fossum, Lodi

 

Junior Champion of the Show

Hammertime Doorman Nova-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

 

Reserve Junior Champion of the Show

Warmka Dback 2895-Red-ET, Sela, Kelby, Elizabeth & Tom Fossum, Lodi

 

Junior Best Three

1. Hammertime Holsteins, Poynette

2. Rosedale Genetics Ltd., Oxford

 

Junior Two-Year-Old (2)

1. (BU, B&O) Rosedale MB Lucky Lady, Rosedale Genetics Ltd. & F & D Borba, Oxford

2. Just-A-Hill Storyteller, Tarek Horkan, Reedsburg

 

Senior Two-Year-Old (3)

1. (1JR, B&O, BU) Gajoly Atwood Apple, Ty Martin Harbaugh, Coon Valley

2. Walk-Era Gchip Kookie, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

3. Rosedale Flashy Pants, Rosedale Genetics Ltd. & F & D Borba, Oxford

 

Junior Three-Year-Old (2)

1. (BU, B&O) Rosedale Unscripted Drama-ET, Rosedale Genetics Ltd., Oxford

2. (1JR, JrB&O) Kin-Land Mogul Happy, Levi Kindschi, Loganville

 

Senior Three-Year-Old (2)

1. (BU, B&O) Wargo-Acres M Montana, Wargo Acres, Lodi

2. Sorg-Land Redneck Party-Red, Taylor and Kelsey Riedel, Pardeeville

 

Intermediate Champion of the Show

Rosedale Unscripted Drama-ET, Rosedale Genetics Ltd., Oxford
 

Reserve Intermediate Champion of the Show

Gajoly Atwood Apple, Ty Martin Harbaugh, Coon Valley

 

Four-Year-Old (2)

1. (1JR, B&O, BU) Walk-Era Atwood Houligan, Alli Walker, Wisconsin Dells

2. (2JR) Heatherstone Just Do It-ET, Dalton Hahn, Loganville

 

Five-Year-Old (1)

1. (BU) Gamblin Armani Glade, Rosedale Genetics Ltd., D Hovden and MB Luckylady Farm, Oxford

 

Six-Year-Old & Older (0)

150,000 lb. Cow (0)

 

Champion Bred and Owned of the Junior Show

Kin-Land Mogul Happy, Levi Kindschi, Loganville

 

Senior and Grand Champion of the Junior Show

Walk-Era Atwood Houligan, Alli Walker, Wisconsin Dells

 

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show

Gajoly Atwood Apple, Ty Martin Harbaugh, Coon Valley

 

Senior and Grand Champion and of the Open Show

Gamblin Armani Glade, Rosedale Genetics Ltd., D Hovden and MB Luckylady Farm, Oxford

 

Reserve Senior Champion of the Show

Walk-Era Atwood Houligan, Alli Walker, Wisconsin Dells

 

Reserve Grand Champion of the Show

Rosedale Unscripted Drama-ET, Rosedale Genetics Ltd., Oxford

 

Best Udder of the Open Show

Gamblin Armani Glade, Rosedale Genetics Ltd., D Hovden and MB Luckylady Farm, Oxford

 

Champion Bred and Owned of the Show

Rosedale Unscripted Drama-ET, Rosedale Genetics Ltd., Oxford

 

Best 3 Females (1)

1. Rosedale Genetics Ltd., Oxford

 

Produce of Dam (1)

1. Levi Kindschi, Loganville

 

Premier Breeder & Exhibitor: Rosedale Genetics Ltd., Oxford

 

 

 

 

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association