Please reload

Recent Posts
Search by Category

2020 District 7 Show

June 27, 2020

Shawano County Fairgrounds, Shawano

Judge: Brian Coyne

141 head shown (104 heifers, 37 cows)

 

Spring Calf, Exhibitors 10 & Under (7)

1. (B&O) Miss Artist Cheddar, Casey Olson, Josh Rynes, & James & Andy Mueller, New London 

2. (1JR) Quietcove Avalnche Faith-ET, Jacob, Logan, & Madison Harbaugh, Marion

3. (2JR) Landstad Dmndbck Sassafrass, Hailey, Allison, Jack & Chloe Zernicke, Bonduel

4. Forest-Ridge JJ Daisy-Red, Kurt & Sarah Loehr, Eden

5. Forest-Ridge Tat Minnesota, Kurt & Sarah Loehr, Eden

6. Voight-Acres Undenied Elle, Voight Acres LLC, Shiocton

7. (3JR) Brown-Star Tahiti Sophie, Brown Star Farm LLC, Gillett

 

Spring Calf (10)

1. (B&O) Miss Artist Cheddar, Casey Olson, Josh Rynes, & James & Andy Mueller, New London

2. (1JR) Quietcove Avalnche Faith-ET, Jacob, Logan, & Madison Harbaugh, Marion

3. (2JR) Kampy Warr Limitless-Red-ET, Cathryn & Christopher Gunst, Pine River

4. Harmony-Mist Zilla, David & Julie Marcks, Black Creek

5. (3JR, JrB&O) Betley Altude Symphony-Red, Claire Betley, Pulaski

6. Hammertime Avlanch Polly-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

7. (4JR) Gems-Crest Access Denied, Lydia Gwidt, Pulaski

8. Jauquet Doc Amara, Jeff Jauquet, Luxemburg

9. Wisconsibly Yelich-Red, Andrew & Erin Mueller, Luxemburg

10. (5JR) Crystal Oak Dempsey Makayla, Derek Christoph, Luxemburg

 

Winter Calf (19)

1. (1JR, B&O) Bella-Ridge War Marble-Red, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

2. (2JR) Gaedtke Alttde Daffodil-Red, H, A, K, & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

3. (3JR) Landstad Diamndback Saphire, Hailey, Allison, Jack & Chloe Zernicke, Bonduel

4. (4JR) Redcarpet Doormn Daytona-ET, J, L & M Harbaugh  & D & C Ryan, Marion

5. (5JR, JrB&O) Bella-View Ashlyns Angel-ET, Jacob, Logan, & Madison Harbaugh, Marion

6. (6JR) Gaedtke Hancock Arianna, H, A, K, & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

7. (7JR) Ms Milksource Unix Aj-ET, Jacob Viergutz, Clintonville

8. (8JR) Bella-Ridge Gold Lustre-ET, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

9. Trav-Annah Frtzs Finale-Red, Travis & Savannah Krohlow, Black Creek

10. (9JR) Kampy Doc Thriller, Cathryn & Christopher Gunst, Pine River

 

Fall Calf (24)

1. (B&O) Milksource Tstorm Chrome-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

2. Milksource Doorman Rapture, Milk Source LLC, Kaukauna

3. T-Triple-T Palm Bay, Trent Stycyznski & Laura Lesher, De Pere

4. (1JR) Milksource Goldwyn Retro-ET, Tristen Ostrom, Kaukauna

5. (2JR) City-Slickers Db Bon Voyage, J, L & M Harbaugh  & D & C Ryan, Marion

6. Hammertime Br Charlotte, Hammertime Holsteins, Poynette

7. (3JR) Milksource Unix Chassup-ET, Jacob & Logan Harbaugh & Jacob Viergutz, Marion

8. Milksource D Kudos-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

9. Trav-Annah Fantasy-Red-ET, Travis & Savannah Krohlow & William Schultz II, Black Creek

10. (4JR) Gaedtke Defnt Everclear-Red, H, A, K, & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

(JrB&O) Betley Altitude Beloved-Red, Jacob & Claire Betley, Pulaski

 

Summer Yearling (14)

1. (B&O) Ms Raptor Kryptonite, Edgar & Mandi Bue & Joel Kietzman, Kaukauna

2. Potluck Champion Labest, Craig Krohlow, Black Creek

3. Milksource J Treasure-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

4. Milksource Raptor London, Milk Source LLC, Kaukauna

5. (1JR) Gaedtke Aromatic Euclid-Red,  H, A, K, & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

6. Forest-Ridge Tatoo Manitoo, Kurt & Sarah Loehr, Eden

7. (2JR) Siemers Great 31589-Red-ET, J, L & M Harbaugh  & D & C Ryan, Marion

8. (3JR) Gaedtke Deman Buffy, H, A, K, & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

9. Milksource Riley-Red-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

10. Trav-Annah Allicat-Red, Travis & Savannah Krohlow, Black Creek

(JrB&O) Landstad Doppler Snapple, Hailey, Allison, Jack & Chloe Zernicke, Bonduel

 

Spring Yearling (11)

1.(B&O) Bella-Ridge Tatoo Queenie, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

2. Bella-Ridge Tatoo Demoisele, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

3. (1JR, JrB&O) Bella-Ridge So Dramatic, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

4. (2JR) Betley Dback Sienna-Red, Claire Betley, Pulaski

5. Milksource Slt Rowdy, Milk Source LLC, Kaukauna

6. (3JR) Lake-Breeze Jordy Toni-Red, Rebecca Mae Tank, New London

7. (4JR) Mead-Manor Tatoo Apache, Megan Moede & Katie Ledvina, Algoma

8. Harmony-Mist Lydia, Bethany Marcks, Black Creek

9. Tag Awesome Joanie-Red, Shane Gearhart, Coleman

10. (5JR) Ewald-View Dh Haysiri, Miranda Ewald, Wautoma

 

Winter Yearling (11) 

1. (B&O) Hammertime Alltway Riley-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

2. Milksource Tantrum-Red-ET, Tristen Ostrom, Kaukauna

3. (1JR) Ms Rollnvew Jump4fun-Red-ET, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

4. (2JR) Exquisite Solomon Carol-ET, Megan Moede & Katie Ledvina, Algoma

5. (3JR) Jauquet On Point Amore, Jacob Betley, Pulaski

6. Ms Sabor-Ch Ak Ud Gabriella, Charlotte Handschke & Amy Koenig, New Franken

7. (4JR, JrB&O) Crystal-Oak Imp Fortune, Drew, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg

8. (5JR) Sunkiss Avalnch Sungazer-ET, Chloe LaCrosse, Forestville

9. (6JR) Schuh-Vu Crush Cypress, Joseph & Megan Schuh, Freedom

10. Lightningridge J Apple, Shane Gearhart, Coleman

 

Fall Yearling (8)

1. Krullcrest Rch Sarasota-ET, Craig Krohlow, Black Creek

2. (1JR) OCD Jo Lionking-Red-ET, Claire Betley, Pulaski

3. (2JR, B&O) Gaedtke Jordy Edith-Red-ET, H, A, K, & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

4. (3JR) Gaedtke Jordy Eloise-Red-ET,  H, A, K, & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

5. (4JR) Kampy Doorman Gossip-ET, Cathryn & Christopher Gunst, Pine River

6. Smokin-N Dmndback Razzle, Amy Koenig & Donnie Nieman, New Franken

7. (5JR, JrB&O) J-Springs Airlift Kickstart, Gracie Lynn Ziegler, Freedome

8. (6JR) Ewald-View Kingboy Fawna, Allyson Ewald, Wautoma

 

Junior Champion of the Junior Show: Bella-Ridge War Marble-Red, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

Reserve Junior Champion of the Junior Show: Milksource Goldwyn Retro-ET, Tristen Ostrom, Kaukauna

 

Junior Champion of the Show: Milksource Tstorm Chrome-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

Reserve Junior Champion of the Show: Bella-Ridge War Marble-Red, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

 

Junior Best Three (4)

1. Milksource, Kaukauna

2. Bella-Ridge, Marion

3. Trav-Annah, Black Creek

4. Gaedtke & Kroll, Luxemburg

 

Junior Two-Year-Old (10)

1. (B&O, BU) Milksource Attica-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

2. Leawood Sassy Girl-Red, Hammertime Holst. & Ballweg Hickory Hills Dairy, Poynette

3. (1JR) Opsal Dft Amazing In-Red-ET, Jeremy Schlies, Denmark

4. (2JR) Schluter Jord Alexis-Red-ET, Claire Betley, Pulaski

5. Voight-Acres Kingboy Ellen, Voight Acres LLC, Shiocton

6. Synergy Crush Remember, Mason, Carter, & Evan Jauquet, Pulaski

7. Townlineacres Defint Apricot, Derek Breyer, Birnamwood

8. T-Triple-T Peggy, Dillon Breyer & Corey Mortenson, Birnamwood

9. Voight-Acres Solomn Mila-ET, Voight Acres LLC, Shiocton

10. (3JR, JrB&O) Lime-Acres Sunkist-Red, Maclayne Gilson, Seymour

 

Senior Two-Year-Old (5) 

1. (1JR, BU) Mil-Nels A Caramac-Red-ET, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

2. (2JR, JrB&O, B&O) Crystal-Oak Bs Quantum, Drew, Victoria, & Derek Christoph, Luxemburg

3. (3JR) Wilstar Ammo Arouse-Red, Calista LaCrosse, Kewaunee

4. Golden-Corners Bor 2513-Red, John Wolf, Oconto Falls

5. Redstien Must Rate-Red, Amy Koenig, New Franken

 

Junior Three-Year-Old (3)

1. (B&O, BU, 1JR) Bella-Ridge Beauty Queen, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

2. Nor-Rich Uw April, Brandon Smith, Pulaski

3. (2JR, JrB&O) Crystal-Oak Wind Fifi, Drew, Victoria, & Derek Christoph, Luxemburg

 

Senior Three-Year-Old (9) 

1. (BU) Nehls-Valley Arch Angel, Milk Source LLC, Kaukauna

2. Opsal Diamndbck Madison-Red, Brandon Smith, Pulaski

3. (B&O) Harmony-Mist Corolla, David & Julie Marcks, Black Creek

4. (1JR, Prod.) Synergy High Octane Annie, Evan Jauquet, Pulaski

5. Apple-Pts Amazon-Red-ET, Derek Breyer, Birnamwood

6. Milksource Byway Amazon-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

7. Voight-Acres Mccutchen Reba, Voight Acres LLC, Shiocton

8. (2JR) Sunnyside Nancy Doorman-ET, Joseph Schuh, Freedom

9. (3JR) Old-Settlers Law Christina, Jeremey Schlies, Denmark

 

Intermediate Champion of the Junior Show: Opsal Dft Amazing In-Red-ET, Jeremy Schlies, Denmark

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show: Bella-Ridge Beauty Queen, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

 

Intermediate Champion of the Show: Milksource Attica-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

Reserve Intermediate Champion of the Show: Nehls-Valley Arch Angel, Milk Source LLC, Kaukauna

 

Four-Year-Old Cow (6)

1. (1JR, B&O, BU) Synergy Armani Smolder-ET, Mason, Carter, & Evan Jauquet, Pulaski

2. Voight-Acres Bradnick Dee, Voight Acres LLC, Shiocton

3. (2JR) Milksource Gldndrms Tutalue, Thayne, Bradin, & Caylee Bjelland, Gillett

4. (3JR) Crystal-Oak  Gw Fudge, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg

5. Voight-Acres Brady 617, Voight Acres LLC, Shiocton

6. (4JR) Mayerlane Sierra-ET, Brytni Ewald, Wautoma

 

Five-Year-Old Cow (2)

1. (1JR, B&O, Prod.) Synergy Anahiem Magnolia-ET, Mason, Carter, & Evan Jauquet, Pulaski

2. Church-Hill Baltimor Dee, Dillon Breyer, Birnamwood

 

Six-year-Old & Older Cow (0)

 

150,000 lb Cow (2) 

1. (1JR, B&O, Prod) Synergy Alchmy Loophole-Red, Mason, Carter, & Evan Jauquet, Pulaski

2. (2JR) Wils-Gold Zdestiny Ace-ET, Calista LaCrosse, Kewaunee

 

Champion Bred & Owned of the Junior Show

Crystal-Oak Bs Quantum, Drew, Victoria, & Derek Christoph, Luxemburg

 

Senior Champion of the Open & Junior Shows: Synergy Anahiem Magnolia-ET, Mason, Carter, & Evan Jauquet, Pulaski

Reserve Senior Champion of the Open & Junior Shows: Synergy Alchmy Loophole-Red, Mason, Carter, & Evan Jauquet, Pulaski

 

Grand Champion of the Junior Show: Opsal Dft Amazing In-Red-ET, Jeremy Schlies, Denmark

Reserve Grand Champion of the Junior Show: Synergy Anahiem Magnolia-ET, Mason, Carter, & Evan Jauquet, Pulaski

 

Grand Champion, Best Udder and Champion Bred & Owned of Show: Milksource Attica-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

Reserve Grand Champion of the Show: Nehls-Valley Arch Angel, Milk Source LLC, Kaukauna

 

Dam & Offspring (1)

1. Bella-Ridge, Marion

 

Best Three Females (1)

1. Synergy Dairy, Pulaski

 

Premier Breeder & Exhibitor: Synergy Dairy, Pulaski

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association