Please reload

Recent Posts
Search by Category

2020 District 8 Show

June 30, 2020

Dodge County Fairgrounds, Beaver Dam

Judge: Brandon Ferry

105 head shown (80 heifers, 25 cows) 

 

Spring Calf, Exhibitors 10 & Under (10)

1. (1JR, B&O) In-Style Living on the Edge, Vivian & Winston Lichty, Beaver Dam

2. (2JR) Ebert-Ent Tatoo Coconut-ET, Garrett & Gracelyn Bishop, Watertown

3. (3JR, JrB&O) Miss Splash of Flavor, Landon & Mylie Wendorf & Christian Sachse, Ixonia

4. Crescentmead Drop Dead-Red, Grady & Lane Wendorf, Ixonia

5. Glenn-Ann Sweet Victory, Glenn-Ann Holsteins, Albany

6. (4JR) Mighty-Fine Gold Earring-ET, Vivian Pearl Krueger, West Bend

7. (5JR) Spoke-N-Four War Princess, Ian & Marissa Spoke, Waterloo

8. (6JR) Northcrest Warrior 3694, Ian, Marissa, Finn & Malcolm Spoke, Waterloo

9. Spk-Lene Denver Avalanche, Kylene Anderson, Fort Atkinson

10. (7JR) Brand-New Add Lace 2379, Colton, Ashley, Justin & Katie Brandel, Lake Mills

 

Spring Calf (5)

1. (1JR, B&O) In-Style Living on the Edge, Vivian & Winston Lichty, Beaver Dam

2. Marybee Warrior Lovely-Red, Mary Feucht, Mayville

3. (2JR) Ebert-Ent Tatoo Coconut-ET, Garrett & Gracelyn Bishop, Watertown

4. Crave Drifter Demi 12878-ET, Crave Brothers Farm LLC, Waterloo

5. (3JR) Bur-Wall Docs Naughty Nurse, Rebecca & Carter Murphy, Poynette

 

Winter Calf (12)

1. (B&O) Ziems-Drsn War Anna-Red-ET, Timothy & Leah Ziemba, Watertown

2. Crave Jordy 12688, Crave Brothers Farm LLC, Waterloo

3. Nehls-Valley Lovely-Red-ET, Gene Palmer Nehls, Hartford

4. Ms Crave Jrdy Lovely-Red-ET, Crave Brothers Farm LLC, Waterloo

5. Mar-Linda-K Any Victory, Mar-Linda-K Holsteins LLC, Johnson Creek

6. (1JR) Powers-Haven Warrior Sophie, Emma Paulson, Columbus

7. Big Ten Artist Betty Lou, Rebecca & Carter Murphy, Poynette

8. (2JR) Northcrest Buggy 3640, Ian, Marissa, Finn & Malcolm Spoke, Waterloo

9. Bur-Wall Denver Glacier, Bur-Wall Holsteins, Brooklyn

10. Glenn-Ann Ammo Phederer, Glenn-Ann Holsteins, Albany

 

Fall Calf (21)

1. (1JR) Budjon-Vail Unix Apple Tart, Kylie Nickels, Lomira

2. (2JR, JrB&O, B&O) Brand-New De Hotstuff 2336, Colton, Ashley, Justin & Katie Brandel, Lake Mills

3. (3JR) Ms Ar-Line Unix Mabel, Matthew & Elizabeth Gunst, Hartford

4. (4JR) Crescentmead Dealbreakr-Red, Grady & Lane Wendorf, Ixonia

5. Ziems America Love, Tim & Leah Ziemba, Watertown

6. (5JR) In-Style Callin the Look, Vivian & Winston Lichty, Beaver Dam

7. Crave Drifter Paisley 12524, Rosanne L. Crave, Waterloo

8. Glenn-Ann Addison Moonbeam, Glenn-Ann Holsteins, Albany

9. (6JR) Ehrke Daneil Door Klolli-ET, Grant Schnieder, Fort Atkinson

10. Car-Bon Doc Abbysue, Carl Werner, Beaver Dam

 

Summer Yearling (11)

1. (B&O) Ziems-Drsn Annabell-Red-ET, T & B Ziemba, S Nelson, & D Reed, Watertown

2. (1JR) Milksource Gold Ruby-ET, Matthew & Elizabeth Gunst, Hartford

3. Ziems-Drsn A Adelle-Red-ET, T & B Ziemba, S Nelson, & D Reed, Watertown

4. (2JR) Excellent Csc Back in Black, Emma Paulson, Columbus

5. Glenn-Ann Undenied Sparkler, Glenn-Ann Holsteins, Albany

6. Bohnview King Doc Lyza, Emily Stumpf, Fond du Lac

7. Riedel-Ridge Dback Amor-Red, Taylor & Kelsey Riedel, Pardeeville

8. (3JR) Hahncrest Dback Ritz-Red, Sawyer Hahn, Loganville

9. Straussdale Und Maggie 2309, Emily Strauss, Lake Mills

10. (4JR) Milgene Golden Adiva-Red-ET, Trent & Duke Schlender, Watertown

 

Spring Yearling (8)

1. (B&O) Riedel-Ridge O Honey-Red, Taylor & Kelsey Riedel, Pardeeville

2. Car-Bon Corvette Lulumae, Carl Werner, Beaver Dam

3. Marybee Apcrisp Linley, Mary Feucht, Mayville

4. (1JR) OCD Jordy Logic-Red-ET, Colin Uecker, Watertown

5. (2JR) Powers-Haven Corvette Bella, Emma Paulson, Columbus

6. (3JR, JrB&O) Brand-New Crushin Harleys59, Colton, Ashley, Justin & Katie Brandel, Lake Mills

7. (4JR) Northcrest Amulet 3439, Ian, Marissa & Malcolm Spoke, Waterloo

8. Bohnview Jackson Diana-Red, Daniel Bohn, Watertown

 

Winter Yearling (7)

1. (1JR) OCD Ava Rhianna-Red-ET, Grady & Lane Wendorf, Ixonia

2. (B&O) Crave Expander 11943, Crave Brothers LLC, Waterloo

3. (2JR) Inspiracres ABS Jordan-Red, Emma Paulson, Columbus

4. Hillside-Haven Kingpin Mary, Schyvincks Hillside Haven, Reedsburg

5. (3JR) Glenn-Ann Hit the Jackpot, Jaxson Brewer & Paige Sweatt, Dane

6. (4JR, JrB&O) Spoke-N-Four Dbk Dystocia, Ian & Marissa Spoke, Waterloo

7. Bohnview Fus Dynamite-Red, Aaron & Marissa Bohn, Hustisford

 

Fall Yearling (6)

1. (B&O Ziems Denver Excitement, Ziems Farms, T&L Ziemba, J-York Gen & K Lois, Watertown

2. (1JR) Smith-Crest Dmndbk Vixen-ET, Samantha Pitterle & Trent Schlender, Watertown

3. (2JR) Nehls-Valley Loveall-Red-ET, Matthew & Elizabeth Gunst, Hartford

4. Warmka Dback 2895-Red-ET, Brant Flier & Andrew Buitter, Waupan

5. (3JR) Glenn-Ann Denver Phamous, Jaxson Brewer & Paige Sweatt, Dane

6. CJZ Crush Lara, Zachariah Tolzman, Kewaskum

 

Junior Champion of the Junior Show: Budjon-Vail Unix Apple Tart, Kylie Nickels, Lomira

Reserve Junior Champion of the Junior Show: OCD Ava Rhianna-Red-ET, Grady & Lane Wendorf, Ixonia

 

Junior Champion of the Show: Ziems-Drsn War Anna-Red-ET, Timothy & Leah Ziemba, Watertown

Reserve Junior Champion of the Show: Budjon-Vail Unix Apple Tart, Kylie Nickels, Lomira

 

Junior Best Three (3)

1. Ziems-Drsn Partners, Watertown

2. Crave Brothers Farm LLC, Waterloo

3. Brand New Holsteins, Lake Mills

 

Junior Two-Year-Old (2)

1. (1JR, BU) Nehls-Valley Radioactiv-Red, Colin Uecker, Hustisford

2. (B&O) Ziems Av Muddy Marvel-ET, Timothy & Leah Ziemba, Watertown

 

Senior Two-Year Old (6)

1. (BU) Ms Diamondb Dory-Red-ET, Taylor & Miranda Riedel, Pardeeville

2. (B&O) Nehls-Valley Imac Secret, Shawn Nehls, Hustisford

3. R-Vision Solomon Mercury, Travis Smith & T & B Ziemba, Watertown

4. (1JR) Straussdale My Diamond 2065, C, E, E Strauss & C & A Brandel, Lake Mills

5. Hahncrest Db Stargazer-ET, Taylor & Miranda Riedel, Pardeeville

6. Leeds-Dairy E Frost 283, Leeds Dairy LLC, Arlington

 

Junior Three-Year-Old (1)

1. (B&O, BU) Nehls-Valley Union Lookout, Gene & Seth Nehls, Hustisford

 

Senior Three-Year-Old (6)

1. Ernest-Anthony Alias-ET, Travis Smith & Wade Yardley, Watertown

2. (B&O, BU) Mar-Linda-K Sweet Sensation, Mar-Linda-K Holsteins LLC, Johnson Creek

3. (1JR) Mystik-Kreek De Hala-Red-ET, Samantha Pitterle, Watertown 

4. Nehls-Valley Razzamatazz, Shawn & Seth Nehls, Hustisford

5. Pyramid Doorman Lyric-ET, Travis Smith & Wade Yardley, Watertown

6. Ms Ziems Diamondback Hailey, Zachariah Tolzman, Kewaskum

 

Four-Year-Old Cow (6)

1. (B&O) Ms Smith-Crest Sid Vitt, Smithcrest Holsteins LLC, Watertown

2. (BU) S&S-Crest Avlch Saylor, Matt & Travis Smith & Randy Spears, Watertown

3. Dl-Van Armani Allie-Red, Travis Smith, Watertown

4. (1JR) Straussdale Im Adorable-ET, C, E & E Strauss & C & A Brandel, Lake Mills 

5. Tree-Hayven Awesome Mae, Taylor & Miranda Riedel, Pardeeville

6. Angelwood Bradnick Beauty, David Gibbs & John Mersch, Fox Lake

 

Five-Year-Old Cow (1)

1. (B&O, BU) Nehls-Valley Declan Empire, Brandon Nehls, Hustisford

 

Six-Year-Old & older Cow (2)

1. (B&O, BU) Warmka Chris Leah 1441-Red, Erik Warmka, Fox Lake

2. (1JR) Ladinodale Atwood Angela, Matthew & Elizabeth Gunst, Hartford

 

150,000 lb Cow (1)

1. (BU) Eastriver-Gold Shimmer, Smithcrest Holsteins LLC, Watertown

 

Champion Bred & Owned of the Junior Show: Brand-New De Hotstuff 2336, Colton, Ashley, Justin & Katie Brandel, Lake Mills

 

Senior & Grand Champion of the Junior Show: Nehls-Valley Radioactiv-Red, Colin Uecker, Hustisford

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show: Mystik-Kreek De Hala-Red-ET, Samantha Pitterle, Watertown

 

Senior & Grand Champion of the Show, Champion Bred & Owned, & Best Udder of the Show: Nehls-Valley Declan Empire, Brandon Nehls, Hustisford

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Show: Ms Smith-Crest Sid Vitt, Smithcrest Holsteins LLC, Watertown

 

Best Three Females (1)

1. Nehls-Valley Farm, Hustisford

 

Produce of Dam (1)

1. Nehls-Valley Farm, Hustisford

 

Premier Breeder & Exhibitor: Nehls-Valley Farm, Hustisford

 

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association