2013 State Fair - Open Results

Wisconsin State Fair Open Holstein Show Sunday, August 11, 2013 Judge: Tim Baumgartner

Spring Heifer Calf (5) 1. BHHD Sid Legacy – Nicole Ballweg, Dane 2. Brand New MC Holly 1496 – Mariah Strauss, Waterloo 3. Go-Sho Durham Briar Ro – David Schmocker, Whitewater 4. Krull Hvezda Pixie – Cindy Krull, Lake Mills 5. Krull Braxton Haylee – Cindy Krull, Lake Mills

Winter Heifer Calf (4) 1. MS Paule-View Lauren Legacy – Tammy Voegeli, Arlington 2. Pa-Ja-Ma Destry Gretchen – Paul & Jim Melius, Jackson 3. East-Branch Atwood Abbie – Kristin Jarek, Bonduel 4. Big-D-Acres Destry Pat – Schwendimann Farms, Hartford

Fall Heifer Calf (5) 1. Oeh-My Hero Ebony – Christine Oemichen, Abbotsford 2. East-Branch Atwood Layla – Kristin Jarek, Bonduel 3. MS Broken-Stone Wndbrk – Donald Damrow, Juneau 4. Duckett SA Windbrk Fried – Ranae Holthaus, Bangor 5. Ourway Goldsun Jamica – Ourway Holsteins, Brooklyn

Summer Yearling Heifer (3) 1. Ladies-Run Katalina – Nick Sarbacker, Whitewater 2. Ourway Redliner Spots-Red – Ourway Holsteins, Brooklyn 3. Pa-Ja-Ma Destry Marshell – Paul & Jim Melius, Jackson

Spring Yearling Heiefer (6) 1. Oeh-My Dempsey Molly – Christine Oemichen, Abbotsford 2. Pa-Ja-Ma Braxton Miller – Paul & Jim Melius, Jackson 3. Ourway Goldsun Empress – Ourway Holsteins, Brooklyn 4. Prairiegold Atl Jessy 1658 – Donald Damrow, Juneau 5. Strass G Chip 1408-ET – Carly Strauss, Lake Mills 6. Scientific Cameo Apple-ET – Ashley Rickey, Black Earth

Winter Yearling Heifer (2) 1. Krull Goldwyn Ellarific-ET – Cindy Krull, Lake Mills 2. VT Valley Trump Taelynn – Ashley Rickey, Black Earth

Fall Yearling Heifer (3) 1. Show-N-Style Buffy-ET – Valerie Greco, Orangeville, IL 2. Ryan-Vu Braxton Expo-ET – Paige Vossekuil, Brandon 3. Straussdale GW Atwood 1337 – Mariah Strauss, Waterloo

Junior Champion - Ladies-Run Katalina – Nick Sarbacker, Whitewater Reserve Junior Champion - Oeh-My Hero Ebony – Christine Oemichen, Abbotsford

Junior Best Three (2) 1. Krull Farms, Lake Mills 2. Paul Melius, Jackson

Junior Two-Year-Old (6) 1. Goldfawn Dundee Carlita – Chad Ryan, Fond du Lac 2. (BU) Luck-E Relic of Ourway – Ourway Holsteins, Brooklyn 3. Straussdale Time 1309 – Mariah Strauss, Waterloo 4. Ourway Kite Candy-ET – Ourway Holsteins, Brooklyn 5. Quality Ridge Mercury-ET – Beechwood Dairy, Ripon 6. East Wind Gerard Spotie – Ashley Rickey, Black Earth

Senior Two-Year-Old (3) 1. (BU) Luck-E Braxton Maeve – Nicole Ballweg, Dane " 2. ST-Jacob Durchan Hanna-ET – Cindy Krull, Lake Mills 3. Mar-Linda-K Damion Jilette – Kayla Wright, Watertown

Junior Three-Year-Old (2) 1. (PROD, BU) Milgene Goldwyn Joytime – Brett Hildebrandt, Hustisford 2. Roxy Dane Spirte Rochelle – Cindy Krull, Lake Mills

Senior Three-Year-Old (4) 1. (BU) Ourway Terrason Electra – Ourway Holsteins, Brooklyn 2. East-Branch Sanchez Leann – Kristin Jarek, Bonduel 3. Ourway Apple Licious-ET – Ourway Holsteins, Brooklyn 4. Nova Million Ellie-ET – Ashley Rickey, Black Earth

Four-Year-Old (2) 1. (PROD, BU) Krull Gold Excuses-ET – Cindy Krull, Lake Mills 2. Tomston Goldwyn Skywyn – Ourway Holsteins, Brooklyn

Five-Year-Old (0)

Six-Year-Old & Older Cow (1) 1. (BU) Ourway Anticipation Nora – Ourway Holsteins, Brooklyn

Senior & Grand Champion - Luck-E Braxton Maeve – Nicole Ballweg, Dane Reserve Senior & Reserve Grand Champion - Ourway Anticipation Nora – Ourway Holsteins, Brooklyn

Best Three Females (1) 1. Ourway Holsteins, Brooklyn

Dam & Offspring (2) 1. Ourway Holsteins, Brooklyn 2. Krull Farms, Lake Mills

#OpenShow

Search by Category
Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association