Please reload

Recent Posts
Search by Category

2016 District 2 Show

June 30, 2016

Monroe County Fairgrounds • Tomah, WI
Judge: Matt Sloan
116 head shown (87 heifers and 29 cows)

 

Spring Calf (10 & Under) (15 shown)

1. (1st Jr, B&O, JrB&O) Pfaffsway Dm Litle Leeza-ET, O & L Pfaff & B & K Trapp, Taylor

2. Ms Wide-Open Octne Gazpacho, Wide Open Holsteins & K. Underwood, Alma Center

3. Pfaffsway Laugh Everyday-ET, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

4. Dream-Prairie Doorman Akita, Cary & Joy Moser, Westby

5. (2nd Jr) Pfaffsway Livinthedream-ET, O & L Pfaff & B & K Trapp, Taylor

6. Ar-Line Byway Diana-ET, Reed L. Holthaus, Bangor

7. Roll-N-View Door Metilda-ET, Jay Daniel Stetzer, Alma Center

8. Hy-Gro Aftershock Congo, Michael T. Hoyer, West Salem

9. Wide- Doorman Risque, Wide Open Holsteins, Alma Center

10. Welsh-Edge Dm Highonlife-ET, Hope & David Petersheim, Viroqua


Spring Calf (9 shown)

1. (1st Jr, B&O, JrB&O) Pfaffsway Dm Litle Leeza-ET, O & L Pfaff & B & K Trapp, Taylor

2. Ms Wide- Octne Gazpacho, Wide Open Holsteins & K. Underwood, Alma Center

3. Moo-Lawn Awesome Lady Bug, Lindsey Lepke, Madison

4. (2nd Jr)Pfaffsway Redneck Tootsie, Olivia Pfaff, Alma Center

5. Indies-View-Gw Lust, Garrett W. Schmidt, Melrose

6. Oakridge-LLP Atwood Anita, Oakridge Dairy

7. Hy-Gro Aftershock Congo, Michael T. Hoyer, West Salem

8. Dalor-Ravon Ruby-Red, Daniel Gullicksrud, Strum

9. Lar-Lan Kingboy Chewy, Katherine Larson, Viroqua


Winter Heifer Calf (17 shown)

1. (B&O) Dream-Prairie Dm Natalie-ET, Cary & Joy Moser, Westby

2. (1st Jr, JrB&O) Dream-Prairie Doorman Piper, Courtney E. Moser, Westby

3. Dream-Prairie Realtor Alias, Courtney E. Moser, Westby

4. Ar-Line Doorman Robin-ET, Reed L. Holthaus, Bangor

5. Heritage-E Dot Com-ET, Gameday Holsteins, Alma Center

6. (2nd Jr) Pfaffsway Doorman Hotcakes, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

7. Dream-Prairie Dm Nevaeh-ET, Cary & Joy Moser, Westby

8. Sco-Lo-Coons Glory Snchz-ET, Garrett Schmidt, Melrose

9. Pfaffsway Addiction Ethic, Steve Pfaff, Alma Center

10. Dream-Prairie Dm Ridiculous, Cary & Joy Moser, Westby


Fall Heifer Calf (18 shown)

1. (BO )Ar-Line Doorman Chelsea-ET, Randy Holthaus, Bangor

2. Whistle Pass Airlift Skyler, Lettner Farms, Trempealeau

3. Highlife-LP AD Giavanna-Red, Highlife-LP, Black River Falls

4. (1st Jr & JrBO) Pfaffsway Gwyn Sereina-ET, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

5. (2nd Jr)Pfaffsway Gwyn Serotonin-ET, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

6. Gops-Grandvu Escld Spirit, Bradley Goplin, Osseo

7. Welsh-Edge Gonna B Great-ET, David Petersheim, Viroqua

8. Gbm Atwood Revelation, Karly J Anderson, Westby

9. Ar-Line Atwood Alana-ET, Cole Hoyer, West Salem

10. Lanecreeks Brady Twix, Aaron J. Berg, La Crosse


Summer Yearling Heifer (8 shown)

1. (BO) Pfaffsway Doorman Tiara, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

2. Ms F-Pine-Knoll Dner Niagra, Bob & Shelly Hart, Galesville

3. Henkeseen Gw Atw Twitter-ET, Matthew Henkes, Garrett Schmidt & Jess Peter, Melrose

4. Henkeseen Gw Atw Trinity-ET, Matthew Henkes, Garrett Schmidt & Jess Peter, Melrose

5. (1st Jr) Tails-Up Defiant Sh-Red-ET, Rebecca J Ross, Black River Falls

6. Lanecreeks Armani Marsha-ET, Aaron J. Berg, La Crosse

7. Ridgeville Arcv Lipstik-Red, Ridgeville Holsteins, Norwalk

8. (2nd Jr) Dittrich Farve Juz Jennings, Donald J. Dittrich, Alma


Spring Yearling Heifer (8 shown)

1. (1st Jr, BO, JrBO) Pfaffsway Gdreams Halfamind, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

2. Dorsland Talula-Red-ET, Wide Open Holsteins & Highlife-LP Farms, Alma Center

3. Bo-Irish Brady Chantel-ET, Jay Daniel Stetzer, Alma Center

4. Ar-Line Atwood Arielle-ET, Randy Holthaus, Bangor

5. Gops-Grandvu Corvet Swetart, Bradley Goplin, Osseo

6. F-Pine-Knoll Guthrie Donut, Robert & Michelle Hart, Galesville

7. (2nd Jr) Bo-Irish Am Hot Lady-Red-ET, Mikayla Lepke, Viroqua

8. Tree-Hayven Apljack Plum-Red, Oakridge Dairy, Galesville

 

Winter Yearling Heifer (8 shown)

1. (1st Jr, BO, JrBO) Pfaffsway Atwod Hazel Grace, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

2. Indies-View Love Me Forever, Jerry Schmidt, Melrose

3. Ar-Line Windbrook Virtue-ET, Ranae J. Holthaus, Bangor

4. Ar-Line Windbrk Vanessa-ET, Ranae J. Holthaus, Bangor

5. (2nd Jr)Welsh-Edge Absolut Astonish, Hope Petersheim, Viroqua

6. Lar-Lan Ace Nevada, Karly Anderson, Westby

7. Krull Airlift Econ, Katherine Larson, Viroqua

8. Hy-Gro Elite Brooke, Tyler Hoyer, West Salem

 

Fall Yearling Heifer (4 shown)

1. Kiko Mogul Mara 1095, Garrett W. Schmidt & Jessica Peter, Melrose

2. (1st BO) MsWide-Open Attic Booyah-ET, Wide Open Holsteins, Alma Center

3. (1st Jr) Ridgedale Baroness, Macey E. Berg, La Crosse

4. Ridgeville Absolute-R Shiny, Ridgeville Holsteins, Norwalk

 

Junior Champion of the Jr Show

Pfaffsway Gdreams Halfamind, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

Reserve Junior Champion of Jr Show

Pfaffsway Atwod Hazel Grace, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

 

Junior Champion of the Open Show

Dream-Prairie Dm Natalie-ET, Cary & Joy Moser, Westby

Reserve Junior Champion of the Open Show

Kiko Mogul Mara 1095, Garrett W. Schmidt & Jessica Peter, Melrose


Junior Best Three Females (2 shown)
1) Pfaffsway Farms, Alma Center 
2) Cary & Joy Moser, Westby

 

Junior Two-Year-Old (4 shown)

1. (BU, 1st Jr, BO) Welsh-Edge Gw Hott Toddy-ET, David Petersheim, Viroqua

2. (2nd Jr & 1st JrBO) Pfaffsway Bltmr Lyrical-ET, O & L Pfaff & B & K Trapp, Alma Center

3. JKB-Dittrich Lavnguard Java, Jordon, Barbara & Korlen Dittrich, Alma

4. O-Bridge Baltimore Sunray, O-Bridge Farm, Norwalk

 

Senior Two-Year-Old (6 shown)

1. (BU) Ms Rocklan Gldwyn Ashlyn-ET, Tyler J. Meyer, Delavan

2. Dream-Prairie Armani Taffy, Olivia Pfaff, Alma Center

3. (BO) O-Bridge Alexndr Prima Rose, O-Bridge Farm, Norwalk

4. Mast-Way Avalanche 482, Logan Moser, Westby

5. (1st Jr) Fustead Lg Laverne-ET, Courtney E. Moser, Wesbty

6. Butlerview Gold Alice-ET, Rachel Gullicksrud, Strum

 

Junior Three-Year-Old (4 shown)

1. (BU, 1st Jr & BO) Welsh-Edge S Large Heidi-ET, David Petersheim, Viroqua

2. Arline Absolut Apology-ET, Randy Holthaus, Bangor

3. Lanecreeks Alverez Betty, Jeffery C. Berg, La Crosse

4. O-Bridge Sanchez Kaci, O-Bridge Farm, Norwalk

 

Senior Three-Year-Old (6 shown)

1. (BU, BO) Pfaffsway Braxton Jacoba, Steven W. Pfaff, Alma Center

2. (1st Jr) Welsh-Edge Sl Hocuspocus-ET, David Petersheim, Viroqua

3. F-Pine-Knoll Guthrie Silver, Robert & Michelle Hart, Galesville

4. (2nd Jr) Premium-Star Are U Ready-ET, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

5. Premium-Star Darntoo-Red-ET, Larissa & Olivia Pfaff, Alma Center

6. Premium-Star Danika-ET, Cary & Joy Moser, Westby

 

Intermediate Champion - Open Show

Pfaffsway Braxton Jacoba, Steven W. Pfaff, Alma Center

Reserve Intermediate Champion - Open Show

Ms Rocklan Gldwyn Ashlyn-ET, Tyler J. Meyer, Delavan

 

Four-Year-Old (4 shown)

1. (BU) Hauve Atw Maddy, Randy & Reed Holthaus & Jody Hoyer, Bangor

2. Premium-Star Gchip Raley-ET, Randy Holthaus, Bangor

3. (1st BO) Klinkner G W Atwood Sunny, Reagan & Garrison Klinkner, Viroqua

4. Welsh-Edge Gold Chip Galore, Ralph Petersheim, Viroqua

 

Five-Year-Old (3 shown)

1. (BU, 1st Jr, BO, JrBO) Welsh-Edge Sb Firecracker, David Petersheim, Viroqua

2. Pierce-Vale Atwood Rayna, Pierce-Vale, Tomah

3. (2nd Jr) Dream-Prairie Krumkake-ET, Courtney E. Moser, Westby

 

Six-Year-Old & Older (1 shown)

1. (BU, 1st Jr, BO) Dittrich Graybl Phabil, Korlen Dittrich, Alma

 

150,000 lb. Cow (1 shown)

1. (BU, 1st Jr, B&O) Ms Welsh-Edge D Ambition-ET, Hope Petersheim, Viroqua

 

Champion Bred & Owned of the Junior Show

Pfaffsway Bltmr Lyrical-ET, O & L Pfaff & B & K Trapp, Alma Center

 

Senior & Grand Champion of the Junior Show

Welsh-Edge S Large Heidi-ET, David Petersheim, Viroqua

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show

Welsh-Edge Gw Hott Toddy-ET, David Petersheim, Viroqua

 

Senior Champion of the Open Show

Hauve Atw Maddy, Randy & Reed Holthaus & Jody Hoyer, Bangor

Reserve Senior of the Open Show

Premium-Star Gchip Raley-ET, Randy Holthaus, Bangor

 

Grand Champion of the Open Show

Pfaffsway Braxton Jacoba, Steven W. Pfaff, Alma Center

Reserve Champion of the Open Show

Hauve Atw Maddy, Randy & Reed Holthaus & Jody Hoyer, Bangor

Reserve Grand Champion and Grand Champion of District 2 Open Show 

 

 

Best Udder of the Show

Pfaffsway Braxton Jacoba, Steven W. Pfaff, Alma Center

 

Champion Bred & Owned of the Show

Pfaffsway Braxton Jacoba, Steven W. Pfaff, Alma Center

 

Best Three Females (1 shown)
1. Welsh-Edge, Ralph Petersheim Family

 

Produce of Dam (2 shown)
1. Welsh-Edge, Ralph Petersheim Family 
2. Pfaffsway Farms, Steve Pfaff Family

 

Dam & Offspring (1 shown)
1. Pfaffsway Farms, Steve Pfaff Family

 

Premier Breeder and Premier Exhibitor: Welsh-Edge, Ralph Petersheim Family

 

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association