Please reload

Recent Posts
Search by Category

2017 District 10 Show Results

July 3, 2017

Calumet County Fairgrounds • Chilton, WI
Judge: Mandi Bue
134 total shown (101 heifers and 33 cows) 

 

Spring Calf (10 & Under) (13 shown)
1. 1JR, B&O Ryan-Vu Goldwyn Ravish-ET – Dylan & Cameron Ryan, Fond du Lac
2. 2JR, JRB&O Titletown-J Solomon Cara – B, B & Reid Vandoske & A Radue, Oakfield
3. 3JR Ducket Beemer Sasha – Dylan & Cameron Ryan, Fond du Lac
4. 4JR Voigtcrest Byway Alayna-ET – Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Sheboygan
5. 5JR Deervue-Acres Damondbk Emmy – Sarah, Austin & Katelyn Henschel, Elkhart Lake
6. 6JR Marsh-Vue DBack Autum – Zachary, Jordan & Brianna Lemke, Chilton
7. 7JR Elladaire In Krimson-Red-ET – Ella, Adam & Claire Bindl, Plymouth
8. 8JR Marsh-Vue Atwood Alexa-ET – Austin Meyer, Chilton
9. 9JR Phil-Mar-Ru Cash Minnow – Henry Gartman, Sheboygan
10. 10JR Lake-Breeze DB Dazzle-ET – Audrey, Henry & Hazel Gartman, Sheboygan

 

Spring Calf (9 shown)
1. 1JR, B&O Ryan-Vu Goldwyn Ravish-ET – Dylan & Cameron Ryan, Fond du Lac
2. 2JR, JRB&O Elladaire In Kalypso-Red-ET – Ella, Adam & Claire Bindl, Plymouth
3. 3JR Titletown-J Solomon Cara – B, B  &Reid Vandoske & A Radue, Sheboygan
4. Burledge Lady Melania-Red – Joseta Rose Halbur, Eden
5. 4JR Dreamhaven Gc Bellarosa – Maria Zillges, Larsen
6. Valley Drive Jacoby Tarawa – Valley Drive Holsteins, Campbellsport
7. 5JR Elladaire Incred Kit Kat-ET – Ella, Adam & Claire Bindl, Plymouth
8. 6JR Jenlar Bradnick Millie – Brianna Meyer, Chilton
9. Kamps-Hollow Applemania – Evan Schrauth, Lomira

 

Winter Heifer Calf (22 shown)
1. B&O Fer-Crest Careyprice Cora – Brandon Ferry, Hilbert
2. Ryan-Vu Dempsey Cynthia – Dylan & Cameron Ryan, Fond du Lac
3. Hilrose Doorman Phoenix-ET – Jeff Brantmeier, Sherwood
4. 1JR Ryan-Vu Attic Neve – Dylan & Cameron Ryan, Fond du Lac
5. 2JR River-Bridge Mcc Seabreeze – Coltin & McKenna Coffeen & Braelyn Ott, De Pere
6. R-R Letters RCrest Raven – San-Ron Holsteins, Sheboygan
7. 3JR 2nd-Look Rev-Up 13552-Red – Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff, Eden
8. 4JR Budjon-Abbott Wide Awake-ET – Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, Cleveland
9. 5JR, JRB&O Vandoskes Doormn Scarlet-ET – Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, Cleveland
10. Winsota Brokaw Celebrate – Nathan Haler & Erica Soukup, Reedsville

 

Fall Heifer Calf (26 shown)
1. B&O Ms Cow-Palace Union Akira – Ken & Kathy Elliott, JT & Ronald Roskopf, Sheboygan
2. 1JR, JRB&O Booth-Haven My Fair Lady – Cole, Ava & Campbell Booth, Plymouth
3. Ryan-Crest Hnotic Elisha-ET – Tim, Barbara & Kyle Natzke, Fond du Lac
4. Elmlo Augustas Diamond – Austen Schmidt, Cascade
5. 2JR Lyn-Vale Ceara-Red-ET – Cole, Ava, Campbell & Royce Booth, Plymouth
6. Ryan-Vu Avalance Raylee-ET – Chad Ryan, Fond du Lac
7. Maple-Downs Andriana – Douglas Lemke & Tim Natzke, Fond du Lac
8. 3JR Vandoskes Dback Carley-ET – Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske & Jess Mullikin, Cleveland
9. 4JR Ryan-Crest Sid Edna-ET – Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff, Eden
10. 5JR Bleck Diamondback Amy – Elise Bleck, Glenbeulah

 

Summer Yearling Heifer (13 shown)
1. Walk-Era Millenium Harper – San-Ron Holsteins, Sheboygan
2. B&O Lake-Breeze Storm-ET – Michael & Laura Rammer, Sheboygan
3. Matt-N-Ney Dfnt Montego-Red – Matthew Cracraft, Brillion
4. 1JR, JRB&O Chase-Lynn Mccutchen Addie – Mariah Tasch, Chilton
5. 2JR Oakfield Byway Lisa-ET – Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff, Eden
6. Elmlo Durham Bashful-ET – Austen Schmidt, Cascade
7. Crestbrooke Seaver Tabitha – Majestic View Genetics, Sun Prairie
8. Haler Embassy Diamond – Curtis Haler, Hastings, MN
9. Kleinsview Union Vegas – Troy Klein, Waldo
10. 3JR Marsh-Vue Dback Extra – Tanner Wittmus, Cleveland

 

Spring Yearling Heifer (10 shown)
1. 1JR, B&O Titletown Soloman Harper-ET – Brianne, Brooklyn, Reid Vandoske & Jess Mullikin, Cleveland
2. 2JR, JRB&O 2nd-Look All Awesomeness – Kayli, Kalista & Kaianne Hodorff, Eden
3. Elmlo Sid Misinterpret – Austin Schmitt, Cascade
4. 3JR Deervue-Acres Maro Jackie O – Sarah, Austin & Katelyn Henschel, Elkhart Lake
5. 4JR Titletown Highoct Holly-ET – B,B&Reid Vandoske & A Radue, Oakfield
6. 5JR Jenlar Brokaw Mercedes – Brianna Meyer & Summer Henschel, Chilton
7. Dreamhaven Kingboy Rumor – Krista Luedtke, Hortonville
8. 6JR Overland Atwood Ladybug – McKenna & Coltin Coffeen, De Pere
9. Sunnyside Asia Doorman-ET – Bennett Borgwardt, Valders
10. 7JR Deervue-Acres Kentucky Sarah, Austin & Katelyn Henschel, Elkhart Lake

 

Winter Yearling Heifer (4 shown)
1. 1JR, B&O, JRB&O Chase-Lynn Mccutchen Denali – Mariah & Nicholas Tasch, Chilton 
2. 2JR Oakfield Bkw Char Theron-ET – Elise & Brady Bleck, Glenbeulah
3. Levash Day Lucky – Levash Holsteins, Reedsville
4. Levash Gold Chip Emma – Levash Holsteins, Reedsville

 

Fall Yearling Heifer (4 shown)
1. Kentville Blake Genevieve – Tim & Barb Natzke, Fond du Lac
2. 1JR Fulp-Acres Cartr Cutie-1731 – Zachary, Jordan & Brianna Lemke, Chilton
3. 2JR, B&O, JRB&O Deervue-Acres Brady Ivy – Sarah Henschel, Elkhart Lake
4. 3JR Elmlo Sid Silk-ET – Sean Hopkins & Jess Mullikin, Cascade

 

Junior Champion of the Jr Show – Chase-Lynn Mccutchen Denali – Mariah & Nicholas Tasch, Chilton
Reserve Junior Champion of Jr Show – Booth-Haven My Fair Lady – Cole, Ava & Campbell Booth, Plymouth

 

Junior Champion of the Open Show – Ms Cow-Palace Union Akira – Ken & Kathy Elliott, JT & Ron Roskopf, Sheboygan
Reserve Junior Champion of the Open Show – Chase-Lynn Mccutchen Denali – Mariah & Nicholas Tasch, Chilton

 

Junior Best Three Females (2 shown)
1. Ryan-Vu, Fond du Lac
2. Ryan-Crest, Fond du Lac

 

Junior Two-Year-Old (7 shown)
1. 1JR, BU, B&O River-Bridge Brokaw Truffel – Coltin & McKenna Coffeen & Braelyn Ott, De Pere
2. Hilrose Reginald Pocahontas – Brandon Ferry & Andrew Brantmeier, Hilbert
3. Ms Hannah Montana – Andrew & Jeff Brantmeier, Sherwood
4. 2JR Eastriver Gold Deb 321-ET – Brianne,Brooklyn & Reid VanDoske & Jess Mullikin, Cleveland
5. 3JR Bella-View Gldwyn Dimple-ET – Ella, Adam & Claire Bindl, Plymouth
6. 4JR, JRB&O 2nd-Look Durbin Babble – Kayli Jo & Kalista Hodorff, Eden
7. 5JR Titletown Brokaw Haha-ET – Brianne, Brooklyn & Reid VanDoske & Jess Mullikin, Cleveland

 

Senior Two-Year-Old (8 shown)
1. 1JR, BU Wedgwood Absolute Missy – Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff, Eden
2. B&O Hilrose Darwynn Angie-Red – Joseph Brantmeier, Sherwood
3. Hovden G W Atwood Diva-ET – Daniel Hovden, Hilbert
4. 2JR Titletown Fever Heidi – Brianne, Brooklyn & Reid Vandoske, Cleveland
5. 3JR RJR Mccutchen 4310 – B,B&Reid Vandoske & A Radue, Oakfield
6. Elm-Park Avamaria-ET – MarMax Holsteins LLC, Sheboygan Falls
7. 4JR 2nd-Look Barbwire 12452-Red – James Bradley, Pickett
8. JT-Acres Guthrie Cookie – Emily & Josef Treu, Berlin

 

Junior Three-Year-Old (3 shown)
1. BU, B&O Ryan-Vu Chelios Mocha – Ryan Vu, Fond du Lac
2. Ryan-Vu Embassy Patriot – Chad & Mark Ryan, Fond du Lac
3. 1JR, JRB&O Deervue-Acres Sofia Rae – Sarah, Austin & Katelyn Henschel, Elkhart Lake

 

Senior Three-Year-Old (5 shown)
1. B&O Ryan-Vu Reginald Emblem – C&M Ryan, MajesticViewLLC, Hetts, Shore & Connery, Fond du Lac
2. BU Early-Autumn Havanna – Royal Vista Holsteins, Pickett
3. Elmlo Atlantic Lexi – Austen Schmidt, Cascade
4. 1JR Valley-Drive The Bell Tolls – Emily Stumpf, Campbellsport
5. Ocd Atwood Taffy-ET – Fer-Li Holsteins LLC, Hilbert

 

Intermediate Champion - Open Show: Ryan-Vu Chelios Mocha – Ryan Vu, Fond du Lac
Reserve Intermediate Champion - Open Show: Ryan-Vu Reginald Emblem – C&M Ryan, MajesticViewLLC, Hetts, Shore & Connery, Fond du Lac

 

Four-Year-Old (4 shown)
1. BU, B&O Hilrose Hero Raelynn – Jeff Brantmeier, Sherwood
2. Hilrose Goldsun Buffy – Joseph Brantmeier, Sherwood
3. Morningview Uno Regan-ET – Brandon & Shi Ferry, Hilbert
4. Star-Summit Feverlicious-ET – Taylor Wittmus, Valders

 

Five-Year-Old (3 shown)
1. BU, B&O, 1JR, JRB&O Jimdandy Bw Glimmer-Red – McKenna & Coltin Coffeen, De Pere
2. Hilrose Lathority Payton-ET – Jeff Brantmeier, Sherwood
3. Ryan-Vu Sanchez Nina – Brandon & Shi Ferry, Hilbert

 

Six-Year-Old & Older (1 shown)
1. Rob-Cri Frmnt Thumbelina – Brandon & Shi Ferry, Hilbert

 

150,000 lb. Cow (2 shown)
1. BU Jo-Clar Outside Reese – Brandon & Shi Ferry, Hilbert
2. B&O Hilrose Ross Classic – Andrew Brantmeier, Sherwood

 

Bred & Owned of the Junior Show – Jimdandy Bw Glimmer-Red – McKenna & Coltin Coffeen, De Pere

 

Senior & Grand Champion of the Junior Show – Jimdandy Bw Glimmer-Red – McKenna & Coltin Coffeen, De Pere
Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Junior Show – Wedgwood Absolute Missy – Kalista, Kaianne & Kaydence Hodorff, Eden

 

Senior Champion of the Open Show – Jimdandy Bw Glimmer-Red – McKenna & Coltin Coffeen, De Pere
Reserve Senior Champion of the Open Show – Jo-Clar Outside Reese – Brandon & Shi Ferry, Hilbert

 

Grand Champion of the Open Show - Ryan-Vu Chelios Mocha – Ryan Vu, Fond du Lac
Reserve Grand Champion of the Open Show - Jimdandy Bw Glimmer-Red – McKenna & Coltin Coffeen, De Pere

 

Grand Champion and Reserve Grand Champion of the Open Show

 

Best Udder of the Show – Ryan-Vu Chelios Mocha – Ryan Vu, Fond du Lac

 

Champion Bred & Owned of the Show – Ryan-Vu Chelios Mocha – Ryan Vu, Fond du Lac

 

Best Three Females (2 shown)
1. Ryan-Vu, Fond du Lac
2. Hilrose Holsteins, Sherwood

 

Dam & Offspring (0 shown)

 

Produce of Dam (2 shown)
1. Hilrose Holsteins, Sherwood
2. Mariah Tasch, Chilton

 

Premier Breeder and Premier Exhibitor: Hilrose Holsteins, Sherwood

 

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2017 by Wisconsin Holstein Association