2017 District 4 Show Results

Wood County • Marshfield, WI Judge: Roger Turner 150 total shown (111 heifers and 39 cows)

Spring Calf (10 & Under) (10 shown) 1. 1JR, B&O, JRB&O Tails-Up Okafene Sharkie-ET – Kaiden, Aspen & Paisley Hagen, Spencer 2. 2JR J-R-K Atwood Miracle Mary – Connor Klug, Merrill 3. Rem-Jem Renegade Taria 2824 – Tommy Meyer, Unity 4. Shady-Lawn Defant Kaine-Red – Vicki, Allen, Luke & Chad Steffen, Spencer 5. 3JR Indianhead Awesome Cello-Red – Jackson Roehl, Loyal 6. Carlaton Contribution Holly – Deagen & Colten Sandelier, Greenwood 7. 4JR Sunsett-S&A Adonis Power – Bryce, Gavin & Derek Hughes, Pittsville 8. Dream-Team Afshock Olive-TW – Jenna & Don Fahey, Merrill 9. Wilbar Byway 1143 – Bill & Barb Thiel, Auburndale 10. Rem-Jem Hdline Tris 2843-TW – Denny Meyer, Unity

Spring Calf (12 shown) 1. 1JR, B&O, JRB&O Tails-Up Okafene Sharkie-ET – Kaiden, Aspen & Paisley Hagen 2. Tree-Hayven Rev Up Perfecta – Adam Borchert, Auburndale 3. Honey-Pine Doorman Trin – Pat Ledden, Auburndale 4. Driftline Leahs Diamond – Pat Ledden, Auburndale 5. 2JR Redblossom Revmu Amara-Red – Hannah Hensel, Pittsville 6. J-R-K Atwood Miracle Mary – Connor Klug, Merrill 7. Tomkins Mvp Champ – Tomkins Farm, LLC, Edgar 8. 4JR J-E-G Solomon Dream On – Justin Giese, Edgar 9. 5JR Karmanns –Vu Durbin Marry Me – Cheyenne Karl, Arpin 10. 6JR Carlaton Airlift Lucky Rose – Deagen Sandelier, Greenwood

Winter Heifer Calf (17 shown) 1. 1JR, B&O, JRB&O Medo-Lawn Dback Alaska-ET – Justin & Kaitlyn Kuse, Spencer 2. 2JR Joliam Vhm Phoenix 5129-ET – Nicole Pralle, Humbird 3. Honey-Pine Solomon Sahara – Neil Ledden, Auburndale 4. 3JR Tree-Hayven Jacoby Devilyn – Aaliyah Borchert, Auburndale 5. 4JR Rob-Cri Sid Excalibur – Hannah Hensel, Pittsville 6. Tree-Hayven Gd Daphne – Grass Ridge Farm LLC, Pittsville 7. Rob-Cri Dmondback Titan – Laverne Lepak, Custer 8. Rem-Jem Reginald Skye 2777 – Denny Meyer, Unity 9. Viaduct Merrick Strike – Adam Luchterhand, Neilsville 10. Samway G Dreams Trailblazer – Wayne & Samantha Giese, Edgar

Fall Heifer Calf (20 shown) 1. B&O Duckett Beemer Toyota-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph 2. 1JR, JRB&O Tree-Hayven Glitter Girl – Aaliyah Borchert, Auburndale 3. 2JR Ms Hammert AT Heritage Bobo – Olivia Horn, Spencer 4. Harmony-Ho Cinderdoor Zuri – Ralph Bredl, Stratford 5. 3JR Joliam Byway Dominate 5092 – Nicole Pralle, Humbird 6. Rosedale D Funnybone-Red – Dylan Schubert, Arpin 7. 4JR Karmanns-Vu Dback Passion – Cheyenne Karl, Arpin 8. 5JR Djpurepride B Promnight-ET – Morgyn & Wyatt Haumschild, Milladore 9. Ms Showtime Sid Canady-ET – Karlye & Jared Weber, Loyal 10. T-Triple-T Perfume – Tom-Kins Farm, Edgar

Summer Yearling Heifer (21 shown) 1. 1JR Petitclerc Atwood Spoutnik-ET – Noah Bilz, Dorchester 2. B&O Ms Duckett Solomon Cameo – Michael & Julie Duckett, Rudolph 3. 2JR Cobequid Golden Dreams Sassy – Karlye & Jared Weber, Loyal 4. 3JR Moorclose All About Olive – Karlye & Jared Weber, Loyal 5. 4JR, JRB&O Magnusons Solomon Ellen – Ashley Magnuson, Neillsville 6. Oakfield Dback Lolita-ET – Tomkins Farm, LLC, Edgar 7. Djlpurepride Aftrthought-ET – Laverne Lepak, Custer 8. 5JR Rob-Cri Doorman Satin – Gracelyn Jo Breitenstein, Plover 9. 6JR Ms Hornland Reginald Cate – Olivia & Kaden Horn, Spencer 10. 7JR B-Rose Airlift Raven – Brittany Meyer, Grafton

Spring Yearling Heifer (14 shown) 1. 1JR Combhaven Solomon Elina – Noah Bilz, Dorchester 2. 2JR, B&O Wilbar Defiant 994 – Brice, Brett, Brenna & Blair Thiel, Auburndale 3. 3JR Tree-Hayven Slmon Socialite – Jordin Rekowski, Wittenberg 4. 4JR Erends Sid Erenna – T,T,T & Devon Meyer & Aubrey Rueth, Unity 5. Rosedale Broken Colors-ET – Wayne & Samantha Giese, Edgar 6. Honey-Pine Irish Jig-Red – Neil Ledden, Auburndale 7. 5JR Cinn-Apple Gw Atwood Jalexa – Troy & Travis Zernicke, Wausau 8. Rob-Cri Abslut Mantaray-Red – Robert & Christine Barden, Plover 9. 6JR GM-Sandhill Bradnick Brisk – Brandon Skomars, Merrill 10. 7JR Forward Clover-Red-ET – Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield

Winter Yearling Heifer (9 shown) 1. 1JR, B&O, JRB&O Tree-Hayven Integral Declan – Aaliyah Borchert, Auburndale 2. Shady-Lawn Brbwir Edina-Red – Vicki, Allen, Luke & Chad Steffen, Greenwood 3. Tomkins Taffi Elegant – Tomkins Farm, LLC, Edgar 4. 2JR Rob-Cri Corvette Sliver-ET – Gracelyn Jo Breitenstein, Plover 5. 3JR Gerrits Bradell Charlotte – Brice, Brett, Brenna & Blair Thiel, Auburndale 6. Tree-Hayven Gldn Aspen-ET – Wayne & Samantha Giese, Edgar 7. 4JR Forward Blossum – Emma, Sara, Wyatt & Claire Dorshorst, Marshfield 8. Ambelcrest Debonr Elsa-Red – Ambelcrest Holsteins, Marshfield 9. 5JR Stetson Saba Empress – Troy Zernicke, Wausau

Fall Yearling Heifer (10 shown) 1. B&O Duckett Doorman Fushia-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph 2. 1JR, JRB&O Showstine Reginald Candy – Karlye & Jared Weber, Loyal 3. 2JR Ryan-Gf Brady Calibrate-ET – Mallory Rekowski, Wittenberg 4. Liquid-Coin Kian 4816 – Scott & Joyce Karl, Arpin 5. Rika Byway Suzy – James Bredlau, Granton 6. 3JR Sherona-Hill JD Aerial-ET – Nicole Pralle, Humbird 7. 4JR Ms-Divas Armani Bugatti – Cheyenne Karl, Arpin 8. Mortenson Byway Mist – Cory Mortenson, Birnamwood 9. 5JR Schindler Favre Robby – Evan Schindler, Curtiss 10. Milksource Dman Legend-ET – Laverne Lepak, Custer

Junior Champion of the Jr Show – Petitclerc Atwood Spoutnik-ET – Noah Bilz, Dorchester Reserve Junior Champion of Jr Show – Combhaven Solomon Elina – Noah Bilz, Dorchester

Junior Champion of the Open Show - Petitclerc Atwood Spoutnik-ET – Noah Bilz, Dorchester Reserve Junior Champion of the Open Show – Duckett Doorman Fushia-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph

Junior Best Three Females (1 shown) 1. Tree-Hayven

Junior Two-Year-Old (4 shown) 1. Ms Listerines Look At Me-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph 2. BU Duckett Okaliber Tony – Michael & Julie Duckett, Rudolph 3. Marsh-Vue Brokaw India-ET – Roger Mortenson, Birnamwood 4. Shady-Lawn Redlnr Audra-Red – Jeremiah & Sherry Hagen, Spencer

Senior Two-Year-Old (11 shown) 1. BU, B&O Tree-Hayven Moregold Design – Adam Borchert, Auburndale 2. Harmony-Ho Gw Atwood Ultima – Ralph Bredl, Jr, Stratford 3. Lepak G W Atwood Spice – Laverne Lepak, Custer 4. 1JR Duckett Wbk Bella-ET – Nicole Pralle, Humbird 5. ODC Kingboy 3132-ET – Nicole Pralle, Humbird 6. Jauquet 5G 128 – Nor-Rin Dairy LLC, Birnamwood 7. Gameday Attic Lorin – Tomkins Farm, LLC – Edgar 8. 2JR Gerrits Wndbk Belletoria-ET – Maria Zilges, Larsen 9. Dream-Team Atw Sometime-ET – Jenna & Don Fahey, Merrill 10. 3JR Ms-Divas At Riddlemethat-ET – Connor Klug, Merrill

Junior Three-Year-Old (6 shown) 1. BU Ms Gloria Gold Chip Gotime – Michael & Julie Duckett, Rudolph 2. 1JR, B&O, JRB&O Dorsland Diamond Domino – Sara Dorshorst, Marshfield 3. Honey-Pine Silhouette – Neil Ledden, Auburndale 4. 2JR Ms Debs Brokaw Dance-ET – Aaliyah Borchert, Auburndale 5. Tomkins Hztryzizln Sunshine – Brodie Bunkelman, Edgar 6. Jebstarr Chelios Paula – Jim Ploeckelman, Athens

Senior Three-Year-Old (9 shown) 1. BU, B&O Duckett-Dyment Bentley-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph 2. Laidlawn Atwood Kimmy – Michael & Julie Duckett, Rudolph 3. Rob-Cri Goldchip Tippy-ET – Pat Ledden, Auburndale 4. 1JR Matt-Dari Brokaw Valeda – Jordin Rekowski, Wittenberg 5. Budjon-JK Eye Opener-ETS – Laverne Lepak, Custer 6. Jebstarr R Hero Blitz – Jim Ploeckelman, Athens 7. Ambelcrest Olegant Ruthie – Ambelcrest Holsteins, Marshfield 8. 2JR Duckett-Dyment Becka-ET – Nicole Pralle, Humbird 9. Ambelcrest Atlantic Frida – Ambelcrest Holsteins, Marshfield

Intermediate Champion - Jr Show: Dorsland Diamond Domino – Sara Dorshorst, Marshfield Reserve Intermediate Champion - Jr Show: Matt-Dari Brokaw Valeda – Jordin Rekowski, Wittenberg

Intermediate Champion - Open Show: Duckett-Dyment Bentley-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph Reserve Intermediate Champion - Open Show: Ms Gloria Gold Chip Gotime – Michael & Julie Duckett, Rudolph

Four-Year-Old (5 shown) 1. 1JR, BU Ocd Braxton Charlee-ET – Noah Bilz, Dorchester 2. 2JR Mead-Manor Atwood Jillin-ET – Nicole Pralle, Humbird 3. Tree-Hayven Atw Petal-ET – Jenna & Don Fahey, Merrill 4. B&O Jebstarr Shane Lil Natasha – Joseph Ploeckelman, Athens 5. 3JR Dream-Prairie A Maxlife-Red – Kenni Lea Bores, Auburndale

Five-Year-Old (2 shown) 1. 1JR, BU, B&O, JRB&O Joliam Wb Mirage 4145 – Nicole Pralle, Humbird 2. Honeyview Stchl Fawn-Red – Nathan Huser, Vesper

Six-Year-Old & Older (2 shown) 1. BU Sandy-Valley Atwd Blacky-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph 2. 1JR Duckett Dyment DC Miracle – Nicole Pralle, Humbird

150,000 lb. Cow (0 shown)

Bred & Owned of the Junior Show – Dorsland Diamond Domino – Sara Dorshorst, Marshfield

Senior Champion of the Junior Show – Ocd Braxton Charlee-ET – Noah Bilz, Dorchester Reserve Senior Champion of the Junior Show – Duckett Dyment DC Miracle – Nicole Pralle, Humbird

Grand Champion of the Junior Show - Ocd Braxton Charlee-ET – Noah Bilz, Dorchester Reserve Grand Champion of the Junior Show – Dorsland Diamond Domino – Sara Dorshorst, Marshfield

Senior Champion of the Open Show – Ocd Braxton Charlee-ET – Noah Bilz, Dorchester Reserve Senior Champion of the Open Show – Sandy-Valley Atwd Blacky-ET – Michael & Julie Ducket, Rudolph

Grand Champion of the Open Show – Ocd Braxton Charlee-ET – Noah Bilz, Dorchester

Reserve Grand Champion of the Open Show - Sandy-Valley Atwd Blacky-ET – Michael & Julie Ducket, Rudolph

Grand Champion and Reserve Grand Champion of the Open Show

Best Udder of the Show - Ocd Braxton Charlee-ET – Noah Bilz, Dorchester

Champion Bred & Owned of the Show – Duckett-Dyment Bentley-ET – Michael & Julie Duckett, Rudolph

Best Three Females (1 shown) 1. Joseph Ploeckelman

Dam & Offspring (1 shown) 1. Duckett Holsteins

Produce of Dam (0 shown)

Premier Breeder: Duckett/Dyment, Rudolph Premier Exhibitor: Duckett Holsteins

Search by Category
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square