2021 District 7 Holstein Show

June 15, 2021

Kewaunee County Fairgrounds, Luxemburg

Judge: Mike Duckett

140 head shown (95 heifers, 45 cows)


Spring Calf, Exhibitors 10 & Under (4)

1. (1JR) Redcarpet War Missouri-ET, J, L & M Harbaugh & D & C Ryan, Marion

2. (2JR, B&O) Forest-Ridge A Maryland-Red, Adella & Ainsley Loehr, Eden

3. (3JR) Forest-Ridge RL Dandy-Red, Adella & Ainsley Loehr, Eden

4. Bryersquart Rave Redo-Red, Scott Jeanquart, Forestville


Spring Calf (5)

1. (1JR) Redcarpet War Missouri-ET, J, L & M Harbaugh & D & C Ryan, Marion

2. (2JR, B&O, JrB&O) CK-Horizons Diamond-Red-ET, Chloe Kinnard, Casco

3. (3JR) Uecker Altitude Sunrise-Red, Chloe LaCrosse, Forestville

4. (4JR) Forest-Ridge A Maryland-Red, Adella & Ainsley Loehr, Eden

5. (5JR) Schuh-Vu K Royal Nicole-ET, Joseph Schuh, Casco


Winter Calf (28)

1. (B&O) Ms Thunderstorm Era-ET, La Femme Fatale Syndicate & S & S Nehls, Kaukauna

2. Ms Milksource Versace-ET, MilkSource, Ransom-Rail, L Fischer & Legendholm, Kaukauna

3. Ms Thunderstorm Eternity-ET, La Femme Fatale Syndicate, Kaukauna

4. (1JR) Le-O-La Altitude Callie-ET, Abigail & Alexander Ard, Pulaski

5. Milksource Tstrm Cabrnet-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

6. Ms Tstorm Sweet Emotion-ET, La Femme Fatale Syndicate, Kaukauna

7. (2JR) Betley Unstp Lionize-Red-ET, Jacob & Claire Betley, Pulaski

8. Ms Believabl Scarlet-Red-ET, Srnka Farms LLC, Algoma

9. (3JR, JrB&O) Schuh-Vu King Royal Niki-ET, Joseph Schuh, Seymour

10. (4JR) Briccows Jordy Almighty-Red, Jacob Harbaugh, Marion


Fall Calf (18)

1. (B&O) Milksource Warior Klash-Red, Milk Source LLC, Kaukauna

2. Milksource Autumn-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

3. Milksource Toronto-Red-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

4. (1JR) Mead-Manor Avalanche Ava-ET, Megan Moede, Algoma

5. (2JR) Milksource Tanquray-Red-ET, J, L & M Harbaugh & M & M Tauaalo, Marion

6. (3JR) Ms AOL Unstop Aviator-Red, Nolan Lambrecht, Kewaunee

7. (4JR) Milksource Triumphant-Red, Tristen Ostrom, Kaukauna

8. (5JR, JrB&O) Ms Gaedtke Jordy Perfection, H, A, K & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

9. (6JR) Bella-Ridge Drmn Giovanna, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

10. Langer Denver Abarbie, Justin & Kayla Langer, Marion


Summer Yearling (17)

1. (1JR, B&O) Bella-View Love and War-Red, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

2. (2JR) Kamps-Rx Appleb Avery-ET, Molly Olstad, Stoughton

3. Milksource Rumor Has It, Milk Source LLC, Kaukauna

4. Sco-Lo Handsome Fox-ET, Craig Krohlow, Black Creek

5. (3JR) Betley Crsb Get Up N Go, Jacob & Claire Betley, Pulaski

6. (4JR) Synergy Summer-Red-ET, Evan Jauquet, Pulaski

7. Jauquet Denver Super D, Jeff Jauquet, Luxemburg

8. (5JR) Bella-Ridge War Guacamole, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

9. Teapot Unix Ava, Kayla Krueger, Marion

10. (6JR) Mead-Manor War Admiral-Red, Megan Moede & Katelyn Ledvina, Algoma

(JrB&O) Antiki Warrior Lil Diva-Red, Jules Cappelle, Greenleaf


Spring Yearling (14)

1. (B&O) Legendholm Hopes Harper, Legendholm Holsteins, Kaukauna

2. (1JR) Mead-Manor Doc Albany, Megan Moede, Algoma

3. (2JR) Quietcove Avalnche Faith-ET, Jacob, Logan & Madison Harbaugh, Marion

4. Jauquet Avalanche Mint, Jeff Jauquet, Luxemburg

5. (3JR) Unlimited Jordy Loop-Red, Lydia Rasmussen, Seymour

6. Kingsway Denver A Tuukka, Justin & Kayla Langer, Marion

7. Ri-Jul Unix Mayhem-ET, Richard & Julie Vomastic, Pulaski

8. Jauquet Doc Amara, Jeff Jauquet, Luxemburg

9. (4JR) Flower-Brook Ginuwine-Red, Macoy Wienke, Luxemburg

10. (5JR, JrB&O) Crystal-Oak Bentley Flicker, Drew, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg


Winter Yearling (7)

1. (1JR, B&O, JrB&O) Bella-Ridge Lets Get Tatoos, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

2. Windy-Knoll-View Pennies, Milk Source LLC, Kaukauna

3. (2JR) Ms Milksource Unix AJ-ET, Jacob Viergutz, Clintonville

4. (3JR) J-Springs Crush Rosette, Gracie Lynn Ziegler, Freedom

5. Trav-Annah Fitzs Finale-Red, Travis & Savannah Krohlow, Black Creek

6. (4JR) Olson-Are Jordy Cindy, Zachary, Luke & Anna Olson, Sturgeon Bay

7. Smokin-N Jordy Rumchata-Red, Donnie Niemen & Amy Koenig, New Franken


Fall Yearling (2)

1. Milksource Unix Chassup-ET, Jacob & Logan Harbaugh & Erin Viergutz, Clintonville

2. (1JR) Srnka George Hagar Sarah, Thomas Diemel, Cecil


Junior Champion of the Junior Show: Bella-View Love and War-Red, J, L & M Harbaugh & A & A Loehr, Marion

Reserve Junior Champion of the Junior Show: Kamps-Rx Appleb Avery-ET, Molly Olstad, Stoughton


Junior Champion of the Show: Legendholm Hopes Harper, Legendholm Holsteins, Kaukauna

Reserve Junior Champion of the Show: Milksource Warior Klash-Red, Milk Source LLC, Kaukauna


Junior Best Three (2)

1. Bella-Ridge Holsteins, Marion

2. Chloe LaCrosse, Forestville


Junior 2-Year-Old (6)

1. (BU) SS-Maplecrest Tatoo Jasmine, Jasmine Syndicate, Algoma

2. (B&O) Milksource Doorman Khloe-ET, Milk Source LLC, Kaukauna

3. (1JR) Synergy Smitten-Red-ET, Evan Jauquet, Pulaski

4. (2JR) Crystal-Oak Undenied, Claudia, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg

5. Langer Unix Lipstick-ET, Justin & Kayla Langer, Marion

6. (3JR) Oakfield Undenied Sassy-ET, Macoy Wienke, Luxemburg


Senior 2-Year-Old (8)

1. (BU) Car-Bon Doc Abbie, Steve, Sara, Adrianna & August Schneider, Pulaski

2. (1JR, B&O, JrB&O) Crystal-Oak Imp Fortune, Drew, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg

3. (2JR) Silver-B Avalanch Melody-ET, Calista & Camille LaCrosse, Kewaunee

4. (3JR) Gaedtke Jordy Edith-Red-ET, H, A, K & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

5. (4JR) Gaedtke Jordy Eloise-Red-ET, H, A, K & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

6. Smokin-N Dmndback Razzle, Donnie Niemen & Amy Koenig, New Franken

7. Harmony-Mist Pearl-TW, David, Julie & Derek Marcks, Black Creek

8. Ran-Rose Callen Kay, Stephanie Abts, New Franken


Junior 3-Year-Old (7)

1. (BU) Ebert-Ent Jacoby Gabby-ET, Evan Brey, Sturgeon Bay

2. (1JR) Nehls-Valley Radioactiv-Red, Grant Vosters, Freedom

3. Sky-M Solomon Ivy-ET, Brandon Smith, Pulaski

4. (B&O) Harmony-Mist Harley, David & Julie Marcks, Black Creek

5. Teapot Solomon Ariel, Kayla Krueger, Marion

6. (2Jr, JrB&O, Prod) JHS-Haven Mccutchen Shock, Jeremy Schlies, Denmark

7. Grace Blake Smoothie, Anthony Knorn, Casco


Senior 3-Year-Old (2)

1. (BU, B&O) Harmony-Mist Charlotte, David & Julie Marcks, Black Creek

2. Cycle Jacoby Bash, Brey Cycle Farm LLC, Sturgeon Bay


Intermediate Champion of the Junior Show: Nehls-Valley Radioactiv-Red, Grant Vosters, Freedom

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show: Synergy Smitten-Red-ET, Evan Jauquet, Pulaski


Intermediate Champion of the Show: SS-Maplecrest Tatoo Jasmine, Jasmine Syndicate, Algoma

Reserve Intermediate Champion of the Show: Ebert-Ent Jacoby Gabby-ET, Evan Brey, Sturgeon Bay


4-Year-Old (9)

1. (BU) Nehls-Valley Arch Angel, Milk Source LLC, Kaukauna

2. (B&O) Harmony-Mist Corolla, David & Julie Marcks, Black Creek

3. (1JR) Gaedtke Doorman Quela, H, A, K & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg

4. (Prod) Grace Archie Mazda, Anthony Knorn, Casco

5. Gracy Armour Hushpuppy, Anthony Knorn, Casco

6. (2JR) Okato Airship Lipstick-Red, Calista LaCrosse, Kewaunee

7. (3JR) DJ-Purepride G C Iyana-ET, Zachary Olson, Sturgeon Bay

8. (4JR) Crystal-Oak Brokaw Chealsie, Victoria Christoph, Luxemburg

9. Birchwood-VU Rookie Pear, Keith & Stephanie Abts, New Franken


5-Year-Old (7)

1. Moorclose Avalanche Whine, Brandon Smith, Pulaski

2. (1JR, B&O, Prod) Synergy Armani Smolder-ET, Evan Jauquet, Pulaski

3. (BU) Bryersquart Delta Bayou, Edward Jeanquart, Forestville

4. Ri-Jul Defiant Song-Red, Richard & Julie Vomastic, Pulaski

5. (2JR) Ms Tora-Ranway Whiterose-ET, Calista LaCrosse, Kewaunee

6. (3JR) Crystal-Oak Gw Fudge, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg

7. (4JR) Cyrstal-Oak Encore Cami, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg


6-Year-Old & Older (4)

1. (BU) Comestar Godlwyn Locassie-ET, Justin & Kayla Langer, Marion

2. (B&O) Crystal-Oak Corvette Flower, Shari & Dennis Christoph, Luxemburg

3. (1JR) Gaedtke Absolute Ellie-Red, J, J, H, A & K Gaedtke & M Kroll, Luxemburg

4. (2JR, Prod) Mead-Manor Abs Adrian-ET, Megan Moede, Algoma


150,000 lb. Cow (2)

1. (1JR, B&O, BU, Prod) Synergy Epic Sugar-ET, Evan Jauquet, Pulaski

2. Synergy Balisto Swirl-ET, Synergy Farm LLC, Pulaski


Champion Bred & Owned of the Junior Show: Crystal-Oak Imp Fortune, Drew, Victoria & Derek Christoph, Luxemburg


Senior Champion of the Junior Show: Synergy Epic Sugar-ET, Evan Jauquet, Pulaski

Reserve Senior Champion of the Junior Show: Gaedtke Doorman Quela, H, A, K & A Gaedtke & M & J Kroll, Luxemburg


Grand Champion of the Junior Show: Nehls-Valley Radioactiv-Red, Grant Vosters, Freedom

Reserve Grand Champion of the Junior Show: Synergy Epic Sugar-ET, Evan Jauquet, Pulaski


Senior & Grand Champion of the Show: Nehls-Valley Arch Angel, Milk Source LLC, Kaukauna

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Show: Harmony-Mist Corolla, David & Julie Marcks, Black Creek


Best Udder of the Show: Nehls-Valley Arch Angel, Milk Source LLC, Kaukauna


Champion Bred & Owned: Harmony-Mist Corolla, David & Julie Marcks, Black Creek


Top Production of the Show: Synergy Epic Sugar-ET, Evan Jauquet, Pulaski


Best 3 Females (4)

1. Harmony-Mist, Black-Creek

2. Synergy Family Dairy, Pulaski

3. Rolling Hills Dairy, Luxemburg

4. Crystal Oak, Luxemburg


Produce of Dam (3)

1. Synergy Family Dairy, Pulaski

2. Rolling Hills Dairy, Luxemburg

3. Crystal Oak, Luxemburg


Dam & Offspring (1)

1. Rolling Hills Dairy, Luxemburg


Premier Breeder & Exhibitor: Synergy Family Dairy, Pulaski

Search by Category
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square