2022 District 5 Holstein Show

Columbia County Fairgrounds, Portage

Judge: Brooks Hendrickson

110 head (85 heifers, 25 cows)


Spring Calf, exhibitors 10 and under (6)

1. (B&O) Hammertime Atltude Nora-Red, Hammertime Holsteins, Poynette

2. Mell-View Sidekick Dotsy, Mell-View Farms, Poynette

3. KnH-Endres Artist Avocado, KnH Endres Farm, Reedsburg

4. Genova Lauthority China-ET, GenOvations, Lodi

5. Wargo-Acres Da Goat-Red, Wargo Acres, Lodi

6. (1JR, JrB&O) Boeld Moovin To Delphi-Red, B, O, E and L Dorshorst, Lodi


Spring Calf (9)

1. (B&O) Hammertime Atltude Nora-Red, Hammertime Holsteins, Poynette

2. Ladyrose Vision of Clarity-TW, Rosedale Genetics and F & D Borba, Oxford

3. (1JR) Ms Fossum Anlst Marley 2152, Kelby Fossum and Kian & Ava Kelroy, Lodi

4. Ladyrose Comma to the Top-TW, Rosedale Genetics and F & D Borba, Oxford

5. Heatherstone Whinny-Red, Heatherstone Enterprises, Baraboo

6. Mell-View Sidekick Dotsy, Mell-View Farms, Poynette

7. (2JR) Riedel-Ridge Doodles-Red, Carter Murphy, Poynette

8. (3JR, JrB&O) Boeld Moovin to Dubai-Red, B, O, E & L Dorshorst, Lodi

9. (4JR) Boeld Moovin To Delphi-Red, B, O, E and L Dorshorst, Lodi


Winter Calf (13)

1. (1JR) Rock-Riv Doc Leahla, Kelby Fossum and Kian & Ava Kelroy, Lodi

2. (B&O) Rosedale Secret Oath, Rosedale Genetics, Oxford

3. Adanndur Warrior Flare-Red, Kelby Fossum, Lodi

4. (2JR) Stormy-Ridge Day Dream, Kelby Fossum and Kian & Ava Kelroy, Lodi

5. (3JR) Hass-Acres Hanans Desire, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

6. (4JR, JrB&O) L&L-Genetics Whizbang-Red, Lauren Jones, Prairie du Sac

7. (5JR) Flower-Brook Warrior Dionne-Red, Ava Hebgen, DeForest

8. L&L-Genetics Jr Shazaam-Red, Lauren and Lucas Jones, Prairie du Sac

9. Walk-Era Smfst Arlo, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

10. Weigland Tstorm Alexamya-ET, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

11. (6JR) Opsal A Cerveza-Red, Paige Sweatt, Dane

12. (7JR) Wargo-Acres Della Mae, Gavin Carncross, Lodi

13. (8JR) Hashheiders BFlip Adeline, Colby and Elizabeth Hasheider, Sauk City


Fall Calf (25)

1. (B&O) Hammertime Sfest Rally-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

2. Exquisite Moovn Clarissa-ET, Ben Bruss, Gina Mittelstadt and Dana Powell, Markesan

3. (1JR, JrB&O) Big Ten Summers Final Kiss, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

4. Walk-Era Doc Kazzie, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

5. Walk-Era Smrfest Journey, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

6. KnH-Endres Artist Onyx, KnH Endres Farm, Reedsburg

7. Ladyrose Magnifico-Red, Rosedale Genetics and F & D Borba, Oxford

8. (2JR) Hahncrest Warrior Seren-Red, Kelby Fossum, Lodi

9. Mell-View Army Sophie-Red, Mell-View Farms, Poynette

10. Walk-Era Warrior Mercedes, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

11. Mayerlane-TE Devlish Delite, Mara Budde, Randolph

12. KnH-Endres Addison Astro, KnH Endres Farm, Reedsburg

13. Heatherstone Good Heavns-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo

14. Hammertime Sanchez Jumanji, Hammertime Holsteins, Poynette

15. Wargo-Acres Select My Heart, Wargo Acres, Lodi

Summer Yearling (13)

1. (B&O) Hammertime Journey Rhubarb, Callie Krohlow and Genavieve Knaup, Poynette

2. Heatherstone Royal-Red, Heatherstone Enterprises, Baraboo

3. Heatherstone Glowing-TW-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo

4. Riedel-Ridge Moovin Adelle, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

5. (1JR) Le-O-La Analyst Danni-Red, Callie Krohlow and Genavieve Knaup, Poynette

6. (2JR) Trent-Way Defeat Me-ET, Ryan and Derek Gehin, Baraboo

7. (3JR, JrB&O) Hasheiders Doc Burning Love, Colby and Elizabeth Hasheider, Sauk City

8. (4JR) Bur-Wall Docs All-Nighter, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

9. Hillside-Haven Black Beauty, Schyvincks Hillside Haven, Reedsburg

10. Mell-View Lambda Felicity, Mell-View Farms, Dane

11. Kemridge Hot Mess, Kemridge Farm 2, Westfield

12. Brussbe Rookie Night, Ben Bruss, Markesan

13. Bur-Wall Analyst Lite it Up, Bur-Wall Holsteins, Brooklyn


Spring Yearling (6)

1. (B&O) Mell-View Unix Marilee, Mell-View Farms, Poynette

2. KnH-Endres Artist Omaha, KnH Endres Farm, Reedsburg

3. Kinyon Kingdoc Ravishing, Martin Kinyon, Lone Rock

4. (1JR, JrB&O) A-Rod Sidekick Party-On, Austin Rider, Prairie du Sac

5. Opsal Addison Alaina-Red, Ben Bruss and Gina Mittelstadt, Markesan

6. (2JR) Glenn-Ann-Ps R Phavorite, Jaxson Brewer and Paige Sweatt, Dane


Winter Yearling (6)

1. (B&O) Hammertime Tstorm Ribbon-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

2. Mell-View Tstorm Dolly, Mell-View Farms, Poynette

3. Ms Reagan-Red, Heatherstone Enterprises and K-Manor Holsteins, Baraboo

4. (1JR) Ms Unstop Rosebowl-ET, Ryan and Derek Gehin, Baraboo

5. Riedel-Ridge Roxanne-Red, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

6. (2JR, JrB&O) Hashieders Blip Agnes, Colby and Elizabeth Hasheider, Sauk City


Fall Yearling (5)

1. (B&O) Walk-Era Sidekick Lucinda, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

2. (1JR) Hahncrest Redlite Remis-Red, Kelby Fossum, Lodi

3. KnH-Endres Jord Piccolo-Red, KnH Endres Farm, Reedsburg

4. Heatherstone Relic-ET, Chelsea Holschbach, Baraboo

5. (2JR) Crescentmead Wishful, Lauren Jones, Prairie du Sac


Junior Champion of the Junior Show: Rock-Riv Doc Leahla, Kelby Fossum and Kian & Ava Kelroy, Lodi

Reserve Junior Champion of the Junior Show: Big Ten Summers Final Kiss, Rebecca and Carter Murphy, Poynette


Junior Champion of the Show: Hammertime Sfest Rally-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

Reserve Junior Champion of the Show: Hammertime Tstorm Ribbon-ET, Hammertime Holsteins, Poynette


Junior Best Three (3)

1. Hammertime Holsteins, Poynette

2. Mell-View Farms, Poynette

3. Walk-Era Farms, Wisconsin Dells


Junior Two-Year-Old (4)

1. (BU) Cow-Palace Doppler 4123-Red, Heatherstone Enterprises, Baraboo

2. Milksource Rhapsody-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo

3. (B&O) Kemridge Kendras Deva, Kemridge Farm 2, Westfield

4. Rosedale Namaste, Rosedale Genetics, Oxford


Senior Two-Year-Old (3)

1. (B&O) Heatherstone Goldn Touch-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo

2. (1JR, BU) Schluter Atlanta-Red-ET, Evan Hathaway, Barneveld

3. (2JR) Dorsland Alti Dorito-Red-ET, B, O, E and L Dorshorst, Lodi


Junior Three-Year-Old (2)

1. (B&O, BU) Walk-Era Sidekick Ramona, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

2. Rickhaven Solomon Polly, Heatherstone, M Kinyon and B Flannery, Baraboo


Senior Three-Year-Old (6)

1. (B&O, BU) Rosedale A Raving Beauty-ET, Rosedale Genetics, Oxford

2. Ladyrose Vibrance-ET, Rosedale Genetics and F & D Borba, Oxford

3. KnH-Endres Jacoby Oh Yeah, KnH Endres Farm, Reedsburg

4. Brussbe Kingpin Delight, Ben Bruss, Markesan

5. (1JR, Prod.) Wargo-N-JD Undnid Dori-ET, Gavin Carncross, Lodi

6. (2JR) Luck-E Crushs Angie, Colby and Elizabeth Hasheider, Sauk City


Intermediate Champion of the Show: Rosedale A Raving Beauty-ET, Rosedale Genetics, Oxford

Reserve Intermediate Champion: Ladyrose Vibrance-ET, Rosedale Genetics and F & D Borba, Oxford


Four-Year-Old (5)

1. (B&O, BU) Heatherstone Regal-Red, Heatherstone Enterprises, Baraboo

2. Heatherstone Go For Gold-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo

3. Pierce-Vale Brady Trista, KnH Endres Farm, Reedsburg

4. Walk-Era Dback Magician, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

5. (Prod) Wargo-Acres Stranger Thing, Wargo Acres, Lodi


Five-Year-Old (2)

1. (1JR, B&O, BU, JrB&O, Prod) L&L-Genetics Dun Matilda-ET, Lauren and Lucas Jones, Prairie du Sac

2. KnH-Endres Awesome Frany, KnH Endres Farm, Reedsburg


Six-Year-Old and Older (3)

1. (BU, Prod) Sellcrest D Cheeto-Red, Coltan and Easton Brown, Oxford

2. (B&O) KnH-Endres Defiant Oakley, KnH Endres Farm, Reedsburg

3. KnH-Endres Abso Pharoah-Red, KnH Endres Farm, Reedsburg


150,000-lb Cow (0)


Champion Bred and Owned of the Junior Show: L&L-Genetics Dun Matilda-ET, Lauren and Lucas Jones, Prairie du Sac


Senior and Grand Champion of the Junior Show: Schulter Atlanta-Red-ET, Evan Hathaway, Barnaveld

Reserve Senior and Reserve Grand Champion of the Junior Show: L&L-Genetics Dun Matilda-ET, Lauren and Lucas Jones, Prairie du Sac


Senior Champion of the Show: Heatherstone Regal-Red, Heatherstone Enterprises, Baraboo

Reserve Senior Champion of the Show: Heatherstone Go For Gold-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo


Grand Champion, Best Udder and Champion Bred and Owned of the Show: Rosedale A Raving Beauty-ET, Rosedale Genetics, Oxford

Reserve Grand Champion of the Show: Heatherstone Regal-Red, Heatherstone Enterprises, Baraboo


Best Three Females (1)

1. Heatherstone Enterprises, Baraboo


Produce of Dam (2)

1. Heatherstone Enterprises, Baraboo

2. Rosedale Genetics, Oxford


Dam and Offspring (3)

1. Rosedale Genetics, Oxford

2. Heatherstone Enterprises, Baraboo

3. Wargo Acres, Lodi


Premier Breeder: KnH Endres Farm, Reedsburg

Premier Exhibitor: Heatherstone Enterprises, Baraboo

Search by Category
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square