top of page

2024 District 5 Show Results

Tuesday, June 18

Judge Ben Wallace

Columbia County Fairgrounds, Portage

105 head (75 heifers, 30 cows)

 

Spring Calf, 10 & under (8)

1. (1JR, JrB&O, B&O)) Ms Hammerpine Jagr Orangey, C, C, C & C Krohlow and Wesley Lauber, Poynette

2. Mell-View Thunderstorm Dot-C, Mell-View Farms, Lodi

3. (2JR) Rosedale I Am Gorgeous, Paradise Rueth, Oxford

4. Hammertime Tatoo Num Chucks, Hammertime Holsteins, Poynette

5. Hammertime Doorman Poloma, Hammertime Holsteins, Poynette

6. (3JR) BOELD Tango Tipsy-Red-ET, BOELD Genetics, B, O, E,& L Dorshorst, Lodi

7. (4JR) Protégé Rolex Grand Slam, Peyton, Hadley & Kelby Voegeli, Poynette

8. (5JR) Ms Architect Music-ET, Kian and Ava Kelroy, Lodi

 

Spring Calf (9)

1. (B&O) Riedel-Ridge Dunkin-Red-ET, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

2. (1JR, JrB&O) Ms Hammerpine Jagr Orangey, C, C, C & C Krohlow and Wesley Lauber, Poynette

3. Mell-View Thunderstorm Dot-C, Mell-View Farms, Lodi

4. (2JR) Rosedale I Am Gorgeous, Paradise Rueth, Oxford

5. Walk-Era Showtime Ricky, Walk-Era Farms, Inc, Wisconsin Dells

6. Riedel-Ridge Donut-Red-ET, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

7. (3JR) BOELD Eye Candy Echo-ET, BOELD Genetics, B, O, E & L Dorshorst, Lodi

8. (4JR)  BOELD Tango Tickle-Red-ET, BOELD Genetics, B, O, E & L Dorshorst, Lodi

9. Riedel-Ridge Lil Dipper-Red, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

 

Winter Calf (19)

1. Golden-Oaks St Fancy-Red-ET, Callie, Conway, Cooper and Case Krohlow, Poynette

2. (1JR, B&O, JrB&O) Ms Hammerpine Nice Nikki, Page Sweatt and Callie Krohlow, Dane

3. Walk-Era Doc Adley, Walk-Era Farms, Inc., Wisconsin Dells

4. Rosedale Eyes of Envy, Rosedale Genetics Ltd, Oxford

5. Sonnenbrook Adora-Red-ET, Taylor Riedel, Pardeeville

6. (2JR) Ela May W Delores P-Red, Ava Hebgen, DeForest

7. (3JR) Ryan-Vu Diamond-Red-ET, Kian & Ava Kelroy and Dylan & Cameron Ryan, Lodi

8. Golden-Oaks D Luxury-ET, Andrew Hetke and Ben Bruss, Reedsburg

9. Ms Blessing-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo

10. (4JR) Ms Wapsi Rompen Revamp-Red, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

 

Fall Calf (19)

1. (B&O) Mell-View Altde Safari-Red, Mell-View Farms, Lodi

2. Walk-Era EC Rendition, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

3. Walk-Era Smfest Kolleen, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

4. Heatherstone Raelynn-Red, Heatherstone Enterprises, Baraboo

5. Ms Twix-Red-ET, Heatherstone Enterprises, Baraboo

6. Our-Favorite Paz Joleen-ET, Paradise Rueth, Oxford

7. (1JR) RK-Gen Apple Crown, Suton Paulson and Dakota Voegeli-Paulson, Arlington

8. Royal-Vista Master 4947, Ben and Chad Bruss, Markesan

9. (2JR) Hahncrest War Ruby-Red, Kian and Ava Kelroy, Lodi

10. (3JR) Ocean-View Endless Thunder, Peyton Voegeli, Poynette

(JrB&O) BOELD Doritos Diamond-ET, BOELD Genetics, B, O, E & L Dorshorst, Lodi

 

Summer Yearling (7)

1. (1JR) Westcoast Unparalleled, Ava Hebgen, DeForest

2. WOCC K Doc Gimme Some, David Trager, Baraboo

3. (2JR) Hoesly Warrior Nexus-Red, Delaney Chronister and Rebecca and Carter Murphy, Poynette

4. (B&O) Walk-Era Sidekick Ketari, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

5. (3JR) Mell-View Tatoo Blossom, BOELD Genetics, B, O, E & L Dorshorst, Lodi

6. (4JR) Kemridge Eyecandy Zesty, Holly Swan, Westfield

7. (5JR) Hammertime Eye C Rapala, BOELD Genetics, B, O, E & L Dorshorst, Lodi

 

Spring Yearling (5)

1. (1JR) Floydholm Eqyption, Derek Gehin, Baraboo

2. (B&O) BigTen A Combination-Red, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

3. (2JR) Ben-Gin Burgandy Addie-Red, Charlie Mittelstadt, Markesan

4. (3JR) Protégé War Ready to Rumble, Peyton, Hadley and Kelby Voegeli, Poynette

5. Wildweed Alt Magnolia-Red, Frank Behling, Randolph

 

Winter Yearling (5)

1. (B&O) Mell-View Sfest Darla, Callie and Conway Krohlow and Paige Sweatt, Poynette

2. Scenic-Moraine KD Gemstone, Hammertime Holsteins, Poynette

3. Hammertime Tstorm Rissa-ET, Hammertime Holsteins, Poynette

4. (1JR) Mueterthies Debbie-Red-ET, Suton Paulson and Dakota Voegeli-Paulson, Arlington

5. (2JR) Hillside-Haven Hancok Cheer, Kian and Ava Kelroy, Lodi

 

Fall Yearling (3)

1. (1JR) Ms Unix Naughty Nikki, Paige Sweatt, Dane

2. (2JR, B&O, JrB&O) Big Ten DL F-Bomb, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

3. (3JR) Big Ten Handsome Flirt, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

 

Junior Champion of the Junior Show: Westcoast Unparalleled, Ava Hebgen, DeForest

Reserve Junior Champion of the Junior Show: Ms Hammerpine Nice Nikki, Page Sweatt and Callie Krohlow, Dane

 

Junior Champion of the Show: Mell-View Sfest Darla, Callie and Conway Krohlow and Paige Sweatt, Poynette

Reserve Junior Champion of the Show: Mell-View Altde Safari-Red, Mell-View Farms, Lodi

 

Junior Best Three (4)

1. Mell-View Farms, Lodi

2. Heatherstone Enterprises, Baraboo

3. Hammertime Holsteins, Poynette

4. Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

 

Junior 2-Year-Old (5)

1. (1JR, BU) Val-O-Skene Para Sherryl-Red, Gabriel, Keyanna, Rylen and Titus Mentink, Oostburg

2. Luck-E Happen Action, Ben Bruss, Markesan

3. (B&O) Ladyrose Verifying-ET, Rosedale Genetics Ltd, Oxford

4. Riedel-Ridge Doodles-Red, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

5. (2JR) Wargo-Acres My-Crush 3916, Gavin Carncross, Lodi

 

Senior 2-Year-Old (7)

1. (BU) Petitclerc Lambda Aska-ET, B Stremcha, B VanDyk, M Kinyon and T Stanek, Oxford

2. Luck-E Happen Affection, Ben and Chad Bruss, Markesan

3. Mayerlane-TE Devlish Delite, Mara Budde, Randolph

4. (1JR, B&O, JrB&O) Wargo-Acres Della Mae, Gavin Carncross, Lodi

5. Walk-Era Smfest Journey, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

6. La Follette Hancock Dina, Lauren and Lucas Jones, Prairie du Sac

7. (2JR) Riverdown U Asparkle-Red-ET, Jarrett Foster, Portage

 

Junior 3-Year-Old (4)

1. (B&O, BU) Rosedale Back Stabber, Rosedale Genetics Ltd, Oxford

2. (Prod) Wargo-Acres Extraspecial-ET, Wargo Acres, Lodi

3. (1JR) Kemridge Hot Mess, Holly Swan, Westfield

4. Briccows Jrny Aurora-Red, Janelle Bruner, Columbus

 

Senior 3-Year-Old (6)

1. (BU) Luncrest Auspicious-2250-ET, B Stremcha, B VanDyk, M Kinyon and T Stanek, Oxford

2. (B&O) Heatherstone Relic-ET, Chelsea Holschbach, Baraboo

3. Jeffrey-Way Radio Spotify, Lauren and Lucus Jones, Prairie du Sac

4. (1JR) Riedel-Ridge Roxanne-Red, Rebecca and Carter Murphy, Poynette

5. (Prod) Wargo-Acres Cascade Mi, Nolan Carncross, Lodi

6. Forest-Ridge Kdoc Sartori, Ben and Chad Bruss, Markesan

 

Intermediate Champion of the Junior Show: Val-O-Skene Para Sherryl-Red, Gabriel, Keyanna, Rylen and Titus Mentink, Oostburg

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show: Wargo-Acres Della Mae, Gavin Carncross, Lodi

 

Intermediate Champion of the Show: Luncrest Auspicious-2250-ET, B Stremcha, B VanDyk, M Kinyon and T Stanek, Oxford

Reserve Intermediate Champion of the Show: Heatherstone Relic-ET, Chelsea Holschbach, Baraboo

 

4-Year-Old (1)

1. (1JR, BU, Prod) Ms Lockets Crshbull Love-ET, Audrey Gartman, Sheboygan

 

5-Year-Old (4)

1. (B&O, BU) Walk-Era KD Marine, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

2. Rosedale A Raving Beauty-ET, Rosedale Genetics Ltd, Oxford

3. (Prod) Wargo-Acres Kenosha 3033, Wargo Acres, Lodi

4. Mayerlane Crushed Crystal, Mara Budde, Randolph

 

6-Year-Old & Older (3)

1. (BU) Tree-Hayven Awesome Mae, Taylor and Miranda Riedel, Pardeeville

2. Ms-Mr Jordy Dejavu-Red, Lauren and Lucas Jones, Prairie du Sac

3. (B&O, Prod) Wargo-Acres Cargo Dia, Wargo Acres, Lodi

 

Champion Bred & Owned of the Junior Show: Wargo-Acres Della Mae, Gavin Carncross, Lodi

 

Senior Champion of the Junior Show: Ms Lockets Crshbull Love-ET, Audrey Gartman, Sheboygan

 

Grand Champion of the Junior Show: Val-O-Skene Para Sherryl-Red, Gabriel, Keyanna, Rylen and Titus Mentink, Oostburg

Reserve Champion of the Junior Show: Ms Lockets Crshbull Love-ET, Audrey Gartman, Sheboygan

 

Senior Champion of the Show: Walk-Era KD Marine, Walk-Era Farms, Wisconsin Dells

Reserve Senior Champion of the Show: Rosedale A Raving Beauty-ET, Rosedale Genetics Ltd, Oxford

 

Grand Champion and Best Udder of the Show: Luncrest Auspicious-2250-ET, B Stremcha, B VanDyk, M Kinyon and T Stanek, Oxford

Reserve Grand Champion and Champion Bred & Owned of the Show: Heatherstone Relic-ET, Chelsea Holschbach, Baraboo

 

Best 3 Females (0)

Produce of Dam (0)

Dam & Offspring (0)

 

Premier Breeder & Exhibitor: Wargo Acres, Lodi

Comentários


Search by Category
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page