2022 District 3 Holstein Show

Thursday, June 7

Grant County Fairgrounds, Lancaster

Judge: Austen Schmidt

182 head shown (137 heifers, 45 cows)


Spring Calf, Exhibitors 10 & Under (12)

1. (1JR, B&O) GBM Analyst Reba-Red, Grant Moret, Prairie du Chien

2. Kamps-Rx Apleb Alsah-Red-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

3. (2JR) Hartleys Crushabull Carrie, Cash, Brooks & Weston Braun, Soldiers Grove

4. Gildale Warrior Lil-Red, Gildale Holsteins, Hollandale

5. (3JR) Road-View Addicted to You, Grant Yager, Mineral Point

6. Oppriecht Doc Beverly, Thomas Oppriecht, Eastman

7. Gildale Warrior Lady In-Red, Gildale Holsteins, Hollandale

8. (4JR) Weigland Alexas Sparkle-Red, K, K & K Weigel & C & C Flannery, Platteville

9. Hartleys Sidekick Cream-TW, Emma & Natalie Giddings, Soldiers Grove

10. Hartleys Doc Dizzy, Emma & Natalie Giddings, Soldiers Grove


Spring Calf (9)

1. (1JR, B&O) GBM Analyst Reba-Red, Grant Moret, Prairie du Chien

2. (2JR, JrB&O) Nobland Showtime Koolaid, Macie Noble, Lancaster

3. Kamps-Rx Apleb Alsah-Red-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

4. (3JR) Clear-I Mvn Magnolia-Red-ET, Ashtyn Martin, Platteville

5. (4JR) Nobland An Influence-Red, Ainsley, Macie & Drew Noble, Lancaster

6. (5JR) TJD-Genetics Denvr Royal-ET, Travis Dammen, Argyle

7. JD-Pride Wb Jewel, Thomas Oppriecht, Eastman

8. Oppriecht Ammo Attack, Thomas Oppriecht, Eastman

9. Miesens Doc Shotoftequila, Brianna Miesen, Belmont


Winter Calf (31)

1. Ala-Moo Smr Ruthann-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

2. (1JR, B&O, JrB&O) Weigland Tstrm Alexannie-ET, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville

3. (2JR) Kamps-Rx Appleb Adalynn-ET, Demi Kamps & Lauren Kishman, Darlington

4. Kamps-Rx Appleb Adley-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

5. Tombeth Ella Twitch, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

6. Gildale Avalanche Alexa, Gildale Holsteins, Hollandale

7. (3JR) Weigland Tstorm Alexava-ET, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville

8. Fast-Track Denver Elsa, Leane & Jason Richardson, Monroe

9. Lazy-M Hancock Betty White, Michael Maier, Stitzer

10. (4JR) Hopeful Moovin Comin N Hot, Kyra & Kenzie Danz, Barneveld


Fall Calf (31)

1. (1JR) Reyncrest A Go Getter-ET, Macie & Ainsley Noble, Lancaster

2. (B&O) Kamps-Rx Ab Attatown-Red-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

3. Synergy Shania-Red-ET, Darlington Ridge Farms LLC, Darlington

4. (2JR, JrB&O) Weigland Doc Alexanns Alyx, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville

5. Stjor Del Lambda Suzanna-ET, Powerhaus Genetics LLC, Fennimore

6. Crisdhome Def Dare to Dance-ET, Jason & Bailee Kearns, Gays Mills

7. Siemers A Hot 36141-Red-ET, Darlington Ridge Farms LLC, Darlington

8. (3JR) Tree-Hayven Song Lyric-ET, Alek & Brooke Krueger & Payton Calvert, Cuba City

9. Wideopen-Vue Ammo Arby-Red, Jeffrey & Melissa Flannery, Hollandale

10. (4JR) Nobland Warrior Jaxcyn-Red, Ainsley, Macie & Drew Noble, Lancaster


Summer Yearling (22)

1. (B&O) Kamps-Rx Aplb Archer-Red-ET, Reggie & Krysty Kamps & Joe Casper, Darlington

2. Tombeth Radio Esado, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

3. Kamps-Rx Appleb Austyn-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

4. Stone-Front War Lancaster, Andrew & Lynette Buttles, Lancaster

5. (1JR) Ms Freakout Headbanger, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville

6. (2JR) Hartleys Doc Adele, Emma & Natalie Giddings, Soldiers Grove

7. (3JR) HDS Radio Happy, J Sears, E Hathaway & I, L & K Junk, Cobb

8. Steger-Acres Ragar Tot-Red, Arnold & Sue Klema, Eastman

9. (4JR) Hi-Lo-Valley Tof Allie, Abigail Murphy, Highland

10. (5JR) Hartleys Alleyoop Adler, Emma & Natalie Giddings, Soldiers Grove


Spring Yearling (15)

1. (1JR, B&O) Dridge Undenied Applejack, Demi Kamps, Mila Digangi & Payton Van Schyndle, Darlington

2. Ms Gildale Avalan Stormi-ET, M, E & N Gilbertston & G & H Flannery, Hollandale

3. Kamps-Rx-DB Aftershow-Red, Reggie & Krysty Kamps & Dennis Bowers, Darlington

4. Nodolfland Hancock Sasha, Victoria Nodolf, Belmont

5. (2JR) Wideopen-Vue Rve Sunami-Red, Keegan Weigel, Platteville

6. Kamps-Rx Apb Aprada-Red-ET, Demi Kamps, Darlington

7. (3JR, JrB&O) Weigland Tstrm Alexeegin-ET, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville

8. Sunny-Valley Felicia-Red, Wayne DeBuhr, Sun Prairie

9. (4JR) Carn-Quest Jordy Party-Red, Ashley Carns, Fennimore

10. (5JR) Hy-View Axl Junlyn, Aisja Achenbach, Eastman


Winter Yearling (12)

1. (1JR, B&O, JrB&O) Weigland Chief Alexella-ET, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville

2. (2JR) Kamps-Rx Applb Aspen-Red-ET, D & E Kamps & P & M Van Schyndle, Darlington

3. Hi-Lo-Valley High Oct Linda, Hi-Lo Valley Holsteins, Highland

4. (3JR) Wideopen-Vue Reeve Alli-Red, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville

5. (4JR) Kamps-Rx Appleb Alondra-ET, Ainsley Noble, Lancaster

6. St-Yle-Sa Repeat Thejoy-Red, Stephanie Aves, Belmont

7. Kamps-Rx Aplb Amiyah-Red-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

8. Miesens Doc Baylah, Brianna Miesen, Belmont

9. (5JR) TJD-Genetics Ollie-ET, Travis Dammen, Argyle

10. (6JR) Hilly-Valley Princess 1226, Ashley Carns, Fennimore


Fall Yearling (5)

1. Tombeth Unix Lovebug-ET, Hi-Lo Valley, Dennis Bowers & Greg Stumpf, Highland

2. Welsh-Edge Jordy Hilton, Kelsey Chrostowski, Hollandale

3. (1JR, B&O) River-Divide Addison Bailee, Keaton, Lexi & Ivan Junk & Julia Searls, Cobb

4. Road-View Tattoo Royalty, Road View Dairy, Mineral Point

5. (2JR) Hy-View Diamondback Blu-Red, Aisja Achenbach, Eastman


Junior Champion of the Junior Show: Dridge Undenied Applejack, Demi Kamps, Mila Digangi & Payton Van Schyndle, Darlington

Reserve Junior Champion of the Junior Show: Reyncrest A Go Getter-ET, Macie & Ainsley Noble, Lancaster


Champion Bred & Owned Heifer of the Junior Show: Weigland Chief Alexella-ET, Kaelyn, Kenadee & Keegan Weigel, Platteville


Junior Champion of the Show: Ala-Moo Smr Ruthann-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

Reserve Junior Champion & Champion Bred & Owned Heifer of the Show: Dridge Undenied Applejack, Demi Kamps, Mila Digangi & Payton Van Schyndle, Darlington


Junior Best 3 (2)

1. Kamps-Rx Genetics, Darlington

2. Weigland Holsteins, Platteville


Summer Junior 2-Year-Old (1)

1. (BU) Klassy-K Tatoo Parlor, Victoria Nodolf, Belmont


Junior 2-Year-Old (5)

1. (BU) Oakfield Jordy Eden-Red-ET, Demi Kamps & Mila Digangi, Darlington

2. (B&O) Kamps-Rx Apb Abercrombie-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

3. (1JR) Reyncrest Sidekick Moxie, Brady McConnell, Lancaster

4. (2JR) JFD Chief Diana 1137, Ashley Carns, Fennimore

5. (3JR) Brems Chocolate Chip Cookie, Trapper, Jarvie & Cyntanah Nafzger, Mineral Point


Senior 2-Year-Old (9)

1. (1JR, B&O, BU) Kamps-Rx Applb Alivu-Red-ET, D & E Kamps & P & M Van Schyndle, Darlington

2. (2JR) Nobland Denver Koolwhip, Macie Noble, Lancaster

3. (3JR) Nobland Denver Wilbur, Ainsley, Macie & Drew Noble, Lancaster

4. Kamps-Rx Appleb Allison-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

5. (4JR) JFD Doorman Tina, Ashley Carns, Fennimore

6. (5JR) Road-View Doc Grey, Haylee Yager, Mineral Point

7. Powerhaus Tatoo Dana Rae, Jeremy Holthaus, Fennimore

8. Road-View Watch It Doc, Road View Dairy, Mineral Point

9. (6JR) Hy-View Providence Inga, Aisja Achenbach, Eastman


Junior 3-Year-Old (5)

1. (BU, B&O) Ms Gildale Door Styles-ET, Gildale Holsteins, Hollandale

2. Tombeth Doc Tropical-ET, Jason Kearns, Gays Mills

3. (Prod) Sunny-Valley Ammo Firebird, Danielle Brown, Dodgeville

4. Kamps-Rx Appleb Almond-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

5. Sunny-Valley Armn Tally-ET, Leane & Jason Richardson, Monroe


Senior 3-Year-Old (8)

1. (1JR) Our-Favorite She Vintage-ET, M, E, N, J & B Gilbertson & L Jenson, Hollandale

2. (BU) Ms Raps Ustp Rummy-Red-ET, Michael Maier, Stitzer

3. (2JR, B&O) Clear-I Jacot Maple-Red, Ashtyn Martin, Platteville

4. Holtland Atwood Tari-ET, Holtland Holsteins LLC, Fennimore

5. Kamps-Rx Appleb Adele-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

6. (3JR) Exquisite Slmn Champagne-ET, Alyssa Bray, Fennimore

7. Kamps-Rx Dman Amazing-Red, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

8. (4JR, Prod) Double-D Awesome Punch-Red, Ashley Carns, Fennimore


Intermediate Champion of the Junior Show: Kamps-Rx Applb Alivu-Red-ET, D & E Kamps & P & M Van Schyndle, Darlington

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show: Our-Favorite She Vintage-ET, M, E, N, J & B Gilbertson & L Jenson, Hollandale


Intermediate Champion of the Junior Show: Ms Gildale Door Styles-ET, Gildale Holsteins, Hollandale

Reserve Intermediate Champion of the Junior Show: Kamps-Rx Applb Alivu-Red-ET, D & E Kamps & P & M Van Schyndle, Darlington


4-Year-Old (10)

1. (BU) Willswikk Doorman Athena-ET, Michael Maier, Stitzer

2. (B&O) SR-TK Rocketcrush, Thomas, Elizabeth & Sarah Kearns, Gays Mills

3. Stone-Front Kngdoc Ingelise, Andrew Buttles, Lancaster

4. Probert A Bella-Ella-P-Red, Victoria Nodolf, Belmont

5. Gildale Gold Chip Hallie, Gildale Holsteins, Hollandale

6. Farmdale Doc Rhapsody-ET, Victoria Nodolf, Belmont

7. Tombeth Tatum Exotic, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

8. Kamps-Rx Appleb Ali-Red-ET, Reggie & Krysty Kamps, Darlington

9. (1JR, Prod) Clear-I Ammo Ethel-Red, Ashtyn Martin, Platteville

10. Swaindale Jrd Stormy-Red-ET, Jeffrey & Melissa Flannery, Hollandale


5-Year-Old (3)

1. (BU, B&O) Tombeth Enveleeta-ET, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

2. (1JR, Prod) Nobland Monterey Kenzie, Ainsley, Macie & Drew Noble, Lancaster

3. Miesens Mccutchen Brielle, Brianna Miesen, Belmont


6-Year-Old & Older (3)

1. (BU, Prod) Whitehead Doorman Liquor, Jason & Bailee Kearns, Gays Mills

2. (B&O) Clear-I Montross Deli, Levi Martin, Platteville

3. Weigland Doorman Agnessa-ET, Jeffrey & Melissa Flannery, Hollandale


150,000 lb. Cow (1)

1. (BU, B&O, Prod) Stone-Front Corey Coolwhip, Andrew & Lynette Buttles, Lancaster


Senior Champion of the Junior Show: Nobland Monterey Kenzie, Ainsley, Macie & Drew Noble, Lancaster


Grand Champion of the Junior Show: Kamps-Rx Applb Alivu-Red-ET, D & E Kamps & P & M Van Schyndle, Darlington

Reserve Grand Champion of the Junior Show: Our-Favorite She Vintage-ET, M, E, N, J & B Gilbertson & L Jenson, Hollandale


Senior & Grand Champion, Champion Bred & Owned and Best Udder of the Show: Tombeth Enveleeta-ET, Thomas & Elizabeth Kearns, Gays Mills

Reserve Senior & Reserve Grand Champion of the Show: Willswikk Doorman Athena-ET, Michael Maier, Stitzer


Best Three Females (2)

1. Tombeth Holsteins, Gays Mills

2. Nobland Holsteins, Lancaster


Produce of Dam (2)

1. Kamps-Rx Genetics, Darlington

2. Gildale Holsteins, Hollandale


Dam & Offspring (2)

1. Nobland Holsteins, Lancaster

2. Gildale Holsteins, Hollandale


Premier Breeder: Kamps-Rx Genetics, Darlington

Premier Exhibitor: Tombeth Holsteins, Gays Mills

Search by Category
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square